| Anddddfressh a întrebat:

Salut! Am o problema.
Am 17 ani, lucrez stau singur în oraș, etc.
Unde lucrez eu mi se oferă cazare, nu plătesc întreținere.
Am salariu evident mai mic decât cele normale, undeva la 1700 de lei. As vrea sa știu dacă este o problema la mine, problema ar fi ca nu mă aleg cu mare lucru, banii se duc repede pe aproape nimic. Cel mai mult cheltui atunci când ma duc pe la ai mei pe la țară, dar nu cheltui pe prostii...numai drumul ma costa 100 de lei.
Vreau sa știu ce sa fac sa ma aleg cu ceva totuși, am încercat sa tot strang, dar rămân la un moment dat fără nimic și nu am de ales decât sa iau. Banii mei se duc în mare parte pe ce am nevoie în viata de zi cu zi. As vrea sa știu dacă este ceva în neregula la mine sau asa este la toată lumea...
Si as mai vrea niște idei de meserii plătite bine fără studii superioare! Va rog nu dați cu hate.
Mulțumesc mult!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Meseriile bine platite sunt in constructii, unde cari cu carca, sau inveti zidarie, tencuiala samd.

| Marbea a răspuns:

Ar trebui sa-ti faci un buget lunar de care sa te tii, cam 800-1000 lei pe mancare dar economisesti daca iti trimit ai tai, daca mergi o data pe luna la tara dus-intors 100 lei, pentru diverse mai pui 300 lei si mai raman dupa calculul meu. Dar cel mai inteligent este un buget lunar iar cand iesi in oras nu lua multi bani cu tine si te incadrezi in cat iei.
Poti pune in plicuri separate pe care sa scrii mancare, haine, distractie, diverse...etc.