| andreeapunct a întrebat:

Am o problema, cu care cred ca o mare parte din adolescenti se confrunta.
Nu am incredere in mine...In ultimul timp am devenit inchisa in mine, iar parintii ma tot cearta sa fiu mai vorbareata, etc. si zic ca sunt deprimata din cauza unui serial, deoarece "sun oobsedata de el".
Nu pot sa ma uit in oglinda fara sa zic ca sunt urata.
Mai demult ma tot rugam de mama sa mergem la un salon de infrumusetare pentru pensare. M`am pensat eu singura cat m`am pensat, dar nu puteam sa`mi dau forma.
Ea a tot zis ca mergem, dar nu am mers.Pana am mers la doctorita mea de familie la un consult. S`a uitat in gat si dupa aia i`a zis mamei mele sa merg neaparat la un salon sa imi scoata punctele negre, deoarece se pot infecta si doar sunt domnisoara.
Asa am si facut.Am mers impreuna cu mama, mi-a scos punctele negre si mama a intrebat daca si penseaza. A zis ca da si mi-am facut progamare si pentru pensare.
M`am pensat [de data asta am mers singura] si dupa mine urma o doamna care trebuia sa se epileze.Doamna care lucra acolo, fiind draguta, m`a intrebat daca vreau sa`mi epileze mustata[pe gratis]. Si am zis ca da. M`a epilat, i-am dat bani si am plecat.
M`a pensat foarte bine, sprancenele erau simetrice, si timp de vreo 4 zile, pentru prima oara in ultimii 4 ani m`am considerat frumoasa. Puteam sa merg fara grija pe strada, cu fruntea sus.
Dar au inceput sa imi creasca sprancenele si m`am pensat singura [nu imi permit sa merg in fiecare saptamana la salon], dar nu pot sa imi mentin forma si deja mi le-am stricat. Oricum vreau sa`mi fac alta forma.In fine.nu asta e problema.Problema e ca nu am incredere in mine.
O cauza care imi "provoaca problema" este ca am prea mult par pe corp.Am in jurul barbiei, pe burta, pe frunte.Nu e mare, dar daca te uiti atent se vede.
Dupa mine as merge la un endocrinolog, dar mi`e rusine sa ii spun mamei : Mama, hai sa mergem la doctor ca am par pe fata.". Si problema e ca am 14 ani.
Oricum...nu am incredere in mine deloc.Cand vad alte fete frumoase, chiar imi vine sa plang, nu de invidie, ci ca nu sunt si eu frumoasa.
Eu sunt hotarata sa ajung medic, iar in domeniul acesta trebuie sa intri in contact cu multi oameni...
Nici nu stiu ce sa mai fac.
As avea nevoie de spijinul vostru, daca vreti...sad

Răspuns Câştigător
| adorciocolata a răspuns:

In primul rand, nu mai spune despre tine ca esti urata si nu-ti mai pensa singura sprancenele. Nu trebuie sa mergi in fiecare saptamana la salon, dar macar o data pe luna. Si incearca sa comunici mai mult cu cei din jur, sa glumesti cu prietenii tai, sa iesi in oras cu ei. Ca sa ai mai multa incredere, fa exercitiul asta in fiecare zi si vei vedea ca o sa te simti mai bine: spune in fata oglinzii ca esti frumoasa de cel putin 5 ori si incearca sa vezi ce-ti place la tine (parul, ochii, buzele, nasul etc). Cat despre parul tau de pe corp, ar trebui sa mergi la epilat, macar vara. Si in plus, frumusetea vine din interior. Nu numai alte fete sunt frumoase, si tu esti. Obisnuieste-te cu asta. Sigur ai tu ceva frumos si din punct de vedere fizic si moral. Poate ce crezi tu un defect, altora poate le place. Si oricum, toata lumea are defecte. Este imposibil sa fim perfecti. Mult succes iti doresc si sper sa treci peste toate obstacolele din viata ta!