| andreeeaaa22 a întrebat:

Am o problema cu parintii mei. Tatal meu este plecat in Germania de aproape 2 ani si eu simt cat de mult m-am indepartat. M-am simtit groaznic mult timp deoarece nu ii duceam dorul.
Intr-adevar, tatal meu nu a fost un om model. A baut dar nu a fost niciodata violent sau agresiv. Bea si vorbea foarte mult pana adormea.
De cand a plecat tata in Germania, mama a inceput sa se indeparteze de mine. E mult mai distanta si apoi tot ea spune ca nu vorbesc cu ea. De cand a plecat tata, m-am inchis in mine. Aveam simptome de depresie si anxietate sociala, insa nu am spus nimanui. Mama este foarte religioasa si probabil ar spune "Vezi daca nu te duci mai des la biserica? ".
Cu depresia m-am descurcat si nu mai sunt asa de negativa dar anxietatea sociala este din ce in ce mai rea. Odata, eram la targul de Craciun cu ei si au vrut sa faca o poza. Nu sunt o fana a pozelor, plus ma simteam destul de judecata si am spus nu. Mama mea s-a suparat, in timp ce tatal meu radea. Mi-a spus ca ar prefera sa adopte un copil care sa nu se comporte asa cum ma comport eu. Am plans tot drumul spre casa si cand am ajuns i-am explicat ce se intampla cu mine. A spus ca ma va duce la un pshiholog dar niciodata nu a facut. Dupa asta am avut o discutie despre psihologi si terapie si a venit cu sfanta replica despre biserica si ca ea iti vindeca sufletul. Vrajeli de genul asta.
Am inceput sa ma intreb daca exista cu adevarat un Dumnezeu. Inainte, nu indrazneam nici macar sa ma gandesc la asta, dar uite ca am facut-o.
Mare parte din cauza ei. Din cauza comentariilor facute la adresa persoanelor din alte culte, religii, de alte sexualitati si toate cele. E genul de persoana care judeca mult fara sa stie, si ma deranjeaza. Am incercat sa vorbesc cu ea dar mi-a aruncat doar o privire urata si a plecat.
Cateodata chiar am impresia ca nu ma iubeste, dar altadata ma trateaza ca foarte bine. Ce credeti ca ar trebui sa fac in legatura cu ea? Sa vorbesc cu amandoi?

2 răspunsuri:
| FratelePetarda a răspuns:

Uite,eu nu am stiut niciodata cum sa ai un tata iubitor, fiind ca tatal meu a plecat in Spania de cand aveam 3 ani, si m-am vazut doar o singura data cu el..in fine tinem legatura si asa, dar el a avut o mare problema cu bautura, ii batea pe fratii mei si ii punea sa se bata intre ei. odata a venit acasa beat si s-a pus peste mine iar cand mama a incercat sa il ridice, el i-a rupt 2 coaste mamei.In prezent s-a lasat de bautura, mama s-a recasatorit, iar cu noul sot a facut o fetita(sora mea de 3 ani). Tipul cu care s-a recasatorit are probleme cu bautura cateodata, si a devenit agresiv uneori. Uite tie nu ar trebui sa iti pese, lasa-i pe parinti tai sa isi rezolve problemele.E normal ca mama ta sa treaca prin astfel de perioade..Nu iti face griji, va fi bine

| andreeeaaa22 explică (pentru FratelePetarda):

Mersi de raspuns. Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. Seara frumoasa!