| YoChriss a întrebat:

Am o problema: La scoala am un coleg care e foarte enervant. Vine mereu la mine si nu ma lasa in pace, fara nici-un motiv. Diriginta stie despre asta, dar nu i-a zis nimic, pentru ca el a mers la olimpiade si concursuri de romana, si eu nu (diriginta preda limba romana).

Asa ca eu am inceput sa-i raspund cu aceeasi moneda: Ma fac spre el, ma fac sa zicem ca un gay, ca sa-l fac sa se fereasca de mine (eu nu sunt gay), ii fac cu ochiul, chestii din astea, dar el nu prea se fereste, parca lui chiar ii place cand fac asa...

Azi, intr-o pauza, iar ii faceam asa, si m-a scuipat in ceafa. Eu, un baiat care nu imi plac bataia si injuraturile, fireste ca m-am dus la toaleta sa ma spal, si de acolo a iesit un baiat mai mare, si dupa ce s-a spalat, s-a sters cu parul meu! A pus pur si simplu mainile ude in parul meu si ma ciufulea, si eu ce sa fac? Doar ma feream, dar venea dupa mine... Mi s-a facut greata, si mi-am dat si eu cu apa in par, pentru ca sa ma spal de mizeria de la baiatul mai mare.

Dupa ce m-am udat si eu pe par, s-a sunat si am mers in clasa, si pana sa vina profesorul, din instinct ca sa imi iau apa din par, am pus mana pe cap, si am dat din crestetul capului cu mana spre breton si MI-AU CAZUT OCHELARII PE JOS!(eu port ochelari) S-au spart la o lentila, dar s-au spart calumea... Diriginta fireste, i-a luat apararea lui, spunand ca nu e el de vina ca eu am dat cu mana prin par. Si am intrebat-o: Dar nu din cauza lui am ajuns la toaleta ca sa ma spal de scuipatul lui? Si nu mi-a raspuns, s-a facut ca nu ma aude.

INTREBAREA mea este: Cine este vinovatul in toata povestea asta? Eu, colegul meu, sau baiatul mai mare? Lentilele de la ochelari sunt destul de scumpe. Cine ar trebui sa plateasca noile lentile sau noua lentila? (nu stiu daca se pot cumpara si cate una)

Ofer Funda si un Vot, pentru cel care imi raspunde la aceasta intrebare, dand argumente potrivite. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Daca dupa ce te-a scuipat te duceai la baie, si acolo gaseai un loz castigator, de 100000 RON, i-ai fi dat lui jumate din bani, pentru ca datorita lui ai gasit lozul?

| Lothar a răspuns:

Pe scurt, esti un las.
Cat mai vrei sa-si bata lumea joc de tine?
Daca acum isi bat astia toata viata o sa-si bata
Apuca-te de kickboxing sa inveti sa te bati, in vreo 2-3 luni ar trebui sa ai minimul de cunostinte si reflexe ca sa bati un amator
Ai dreptate, unii oameni asa sunt din fire, nu ai lovi nimic
Insa aici nu e violenta, e autoaparare
Cine vrei sa-ti plateasca lentilele?
Ar trebui sa-ti pese mai mult de respectul pe care-l porti pentru tine nu de niste amarate de lentile
Lumea e nedreapta, tu nu esti facut pentru lumea asta insa te poti antrena ca sa supravietuiesti si sa o schimbi
Fii puternic, fii curajos, nu da niciodata inapoi si loveste la ficat si la nas