| Adrian4123 a întrebat:

Am o problema mare (pentru mine).

La mine la scoala este un baiat cu probleme (nu il insult, chiar are probleme din astea... mintale). Noi mergem in fiecare zi cu atutobuzul... Odata m-a salutat si l-am salutat inapoi. Acum crede ca suntem prieteni. Eu nu vrea sa fiu prieten cu el pentru ca are probleme mintale. Nu ma lasa sa vb. cu colegii, ma tot duce unde vrea el, nu ma lasa sa fac nimic, vine in clasa cand vrea si tot felul de lucruri.

Ce pot sa fac ca sa nu mai fiu prieten cu el? Faza e ca el cam vrea sa aiba prieteni din clasa mea, deja a avut/inca are 2 "pe langa mine". Nu vrea sa-i spun ca nu mai vreau sa fim prieteni, pentru ca ar insemna ca suntem dusmani si el cu varusau mar bate si din astea.

Poate ca credeti ca nu e nu stiu ce dar, pentru mine este o problema foarte mare.

ajutati-ma va rog! dau funda!

5 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Buna!
Esti fata sau baiat? De ce vrei sa il ignori, sa ii intorci spatele? Doar pentru faptul ca are astfel de probleme, ar trebui sa incerci sa fii prieten/a cu el. Si ei sunt oameni ca si noi si au nevoie sa interactioneze cu alte persoane pentru a se putea integra in societate si a se dezvolta cat mai armonios posibil.

| EneDiana a răspuns:

Buna! chiar nu stiu ce sa zic,adica intr-un fel sunt de acord cu raspunsul lui FloryDanyelle,insa daca tu vrei intr-adevar sa nu mai te considere prietenul lui,cred ca ar trebui sa i-o spui, chiar daca asta ar aduce cu sine riscul ca veti deveni dusmani! sincer, ar trebui sa-ti faci curaj si sa i-o zici! atiutudinea conteaza cel mai mult in astfel de situatii! bafta!

| andreuta120 a răspuns:

Buna am avut si eu o problema asemanatoare dar ea era fata si eu ia-m spus in felul urmator:buna uite eu nu vreau sa fim dusmani sau ceva de genu dar nu prea mai vreau sa fiu prietena cau tine te rog nu te supara si in plus mai ai si alti prieteni.
poate nu-ti place raspunsul meu dar la mine a functionat noi daua doar ne salutam si atat.

| fabyan14 a răspuns:

Nu o saculta daca nu il suporti spune-i unu tutore sau dirigintelui spune-i ce vrei sa te lase in pace

| pinkmuffin a răspuns:

Hei,asa mi s-a intamplat si mie o data la scoala.tot ce trebuie sa faci e sa vorbesti frumos cu el si sa incerci macar sa stai cu el si sa il ajuti.ai sa vezi,, daca stai cu el si ii intelegi problemele, vei vedea k in sufletul lui sta un copil normal k si tine.incearca macar sa il integrezi in societate, fa-i multi prieteni, si asa te va lasa si pe tine in pace.winking