| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mare problema, mi se pare ca sunt antisocial, adica lumea tot imi zice asta (Am 18 ani), vreau sa va spun cate ceva despre mine si sper sa ma puteti ajuta.
Vreau sa mentionez faptul ca am sa zic tot adevarul pentru a intege situatia in care sunt, deci fara minciuni ca n-are rost.
Nu am decat un prieten, care acel prieten e mai mic decat mine cu 3 ani, iar eu sunt in clasa a 12-a (In caz ca va intrebati).
Nu am avut niciodata o prietena cu exceptia unei dati in care era o realtie "falsa" la modul ca ne intalnisem doar de cateva ori si vorbeam pe Facebook foarte mult (nici macar nu ne-am sarutat) iar apoi am parasit-o desi nu se pune ca relatie asa ca nu conteaza...
Prieteni nu am avut decat in copilarie cam pe la 12-13 ani, dupa nu am mai avut.
Pe atunci eu eram oarecum liderul, desi eram mai tacut si asa mai departe cand veneau alti copii sa se ia de noi (noi fiind 5-6), eu le vorbeam de sus si ei nu ne faceau nimic (Ca si cum nu ar fi trecu de mine nimeni), prietenilor mei pe atunci le era frica de un baiat iar mie, si pana la urma ne distram impreuna toti.
Dupa ce am mai crescut ne-am "desparit" acesti toti prieteni si eu mai tin legatura doar cu unul, adica cu cel de mai sus, in rest ii mai salut pe ceilalti dar acum e fiecare cu viata lui.
Deci, ca sa trageti o concluzie am sa va ajut eu, nu mai am decat un prieten cu care ies ocazional odata sau de doua ori, si in vacante de cateva ori, cred ca undeva la 4-5 zile.
Apoi, n-am iubita, n-am avut (pentru ca fost "fake" relatia, doar pe Facebook) si daca tot am ajuns pana aici hai sa continuam.
Mai multe fete de alungul liceului mi-au zis ele ca vor sa fie cu mine, eu le-am refuzat pentru ca sincer nu imi vine sa stau cu oricine, plus ca mie imi placea de alt cineva si am asteptat ca prostul, si degeaba.
Colegii si cunostintele imi zic ca sunt antisocial si incep sa cred asta, pe retelele de socializare vorbesc foarte mult si foarte diferit fata de cum vorbesc in realitate (Adica in real vorbesc foarte putin, si incet nu stiu de ce)
La scoala ma mai dau la colege (le dau cate o palma la fund, le mai au de cate o tata ceva dar mna, cam atat) si cu toate astea nu am iubita, nici nu-mi vine sa ma duc gen undeva intr-un spatiu public si sa sar in fata unei fete si sa-i zic "buna, vrei sa fi iubita mea?" ca e aiurea rau.
Acum sa va spun si cum sunt ca om :
-Sunt dragut (Mi-au zis-o mai mult fete, plus ca vad si eu asta dar cand imi zice cineva asta eu le zic ceva de genul "Ba nu e adevarat, sunt urat"
-Posibil sa n-am incredere in mine...
-Ma imbrac desutl de decent (Adica stilul care mi se potriveste l-am gasit undeva pe net, si nah hainele sunt si ele okey, fiind de firma, bineinteles inainte aveam numai din alea de la magazine chineze, deci nu vreau sa zic ca vezi vai doamne dau o groaza de bani pe haine, doar ca mi se par mai de calitate si din cauza asta)
-Eu fac dimineata socala, si ma culc si tarziu si sunt foarte molesit si nu stiu...
-Eu nu ma duc decat foarte foarte foarte rar la petreceri, nimeni nu ma invita, dar existas odata la nu stiu cat timp exceptii cand mai sunt invitat.
-Nici nu prea ma distrez nu stiu ce sa fac, altii danseaza, rad si asa mai departe.
Eu sunt foarte retras, ce pot face? Va rog sa ma ajutati, adica am auzit o chestie foarte interesanta "Degeaba esti dragut daca n-ai caracter" sau ceva de genul, adica sunt dragut si cam atat nimic mai mult (Sunt si cat de cat inteligent, cel putin doctorul mi-a zis ca am iq peste limita normala).
Si totusi parca sunt antisocial, dar sa nu credeti ca sunt timid, si as vrea sa vorbesc mai mult dar nu stiu ce am credeti-ma.
Parca sunt la jumate, nici antisocial dar nici vorbaret, nici timid dar nici tupeist nu stiu.
Ce vreau eu e sa imi fac prieteni, o iubita si sa fiu si eu invitat in cluburi, la petreceri (si sa nu-mi spuneti povesti cum ca, lasa ca e mai bine asa decat si vi mort beat de la petreceri sau "ai tu timp", sunt de parere ca sunt tanar si trebuie sa-mi traiesc viata, deci asta e ceea ce vreau dar ma tine ceva pe loc)
Doamne am scris foarte foarte mult imi pare rau ca trebuie sa cititi asta, si cred ca m-am repetat de foarte multe ori si am scris numai prostii...
Daca ma puteti ajuta sunteti bine veniti.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eram la fel ca tine pana am cunoscut un coleg care merge la biserica. Eu merg in ultimile 30 min apoi iesim minim 5 persoane la o bauta (nu alcool) sau la haleala si povestim. Nu am interes sa fiu cu vreuna pentru ca incercasem recent si m-am dat batut dar ocupatie am duminicile cel putin

| AshuraElric a răspuns:

Http://www.shoutabout.org/whats-difference-anti-social-asocial-behavior/ ...nu eşti nici una nici alta, dar eşti mai aproape de asocial decât de antisocial. În rest, prin comparaţie cu ceea ce a spus Rainmaker文, nu cred că aş putea să formulez un răspuns mai complex. Ceva în atitudinea ta trebuie să se schimbe.

| NuIntelegNimic37 a răspuns (pentru AshuraElric):

Cred ca aveti perfecta dreptate, acum cred ca doar eu pot sa imi dau seama ce lipseste sau ce gresesc...
Va multumesc pentru raspunsuri.

| RainmakerX a răspuns:

Esti in contradictie cu tine insuti.
In primul rand daca vrei o prietena ok atunci nu mai fa gesturi proaste ca acelea pe care le vezi in jurul tau. De aceea ai avut o relatie fake.

Sincer, nici eu nu am avut vreo relatie dar, tipul de persoana pe care o caut ar trebui sa ma pocneasca daca as trata-o asa. Numai niste persoane fraiere ar lasa sa fie tratate asa. Cum naiba sa le atingi asa? Vrei sa te creada lumea un sac cu hormoni?

OK, in anumite cazuri sa zicem ca e ok daca esti extrovertit iar ele nu sunt extrem de cuminti. Totusi, asta nu e caracterul tau. Sper ca intelegi asta. E ciudat.

Alt lucru pe care trebuie sa-l ai in evidenta este ca foarte putine persoane iti spun adevarul. Din partea mea, pot sa-ti spuna toate fetele ca esti dragut. Asta nu inseamna nimic. Cine crezi ca ti-ar spune ca esti urat sau ca esti plictisitor? Le este rusine.

Nu spun ca esti urat sau plictisitor, dar daca vrei o parere atunci sincera trebuie s-o cauti la persoane care nu te cunosc. Ce faci tu este ca si cum as intreba-o pe bunica ce parere are despre mine.

Acum ca am lamurit asta...
Tu de ce le-ai refuzat pe respectivele? Trebuie sa dai tuturor cate o sansa si sa renunti la ei abia dupa ce vezi ca nu va potriviti.

Esti destept si imi place cum ai scris. Nu incerca sa fii un prost care isi cauta o "papusa". E lumea plina.

Observa persoanele din jurul tau si vorbeste cu ele! Fa exercitii in fata oglinzii pentru a vorbi mai clar sau mai tare. Ai inceredere in tine! Trebuie sa iei singur ce iti doresti, vorba aia " Cu tacerea mori de foame!"

Fa complimente, tine usa deschisa pentru persoanele care vin dupa tine, multumeste, saluta si iesi din starea de monotonie. Lumea vrea sa te vada fericit. Daca pari fericit atunci lumea o sa-si doreasca sa se asocieze cu tine.

De asemenea nu atinge persoane daca respectivii nu isi doresc asta. Este de prost gust.

In legatura cu prietenii : Iesi din casa. Chiar si singur. Cauta evenimente in jurul tau si participa. Fii de treaba cu cei din jur si vorbeste cu ei. Incearca sa faci conversatie.

In curand o sa ajungi la facultate. Mergi la voluntariat sau unde vrei tu si intalneste persoane. Vorbeste cu ele si zambeste.

Daca nu esti in stare sa mentii o conversatie atunci foloseste metoda FORD.
Adica forbeste despre Familie, Ocupatii, Relatii (cu alte persoane) sau Vise (Dreams). Dupa ce inveti ceva nou despre acea persoana o sa poti sa intrebi tot mai multe. O sa vezi.

Fii tu insuti!
Succes!

| NuIntelegNimic37 a răspuns (pentru RainmakerX):

Legat de partea cum ca-mi zice lumea ca sunt frumos, nu am zis-o eu, si nici colegii, mi-o zic fete "random" pur si simplu, si nu le cunosc, asa colegii in general imi zic ca sunt urat si nu stiu ce, bineinteles ca in "caterinca" ca oricum in clasa am prieteni cu care randem, mergem la magazin, ne jucam si asa mai departe, dar cand se termina orele fiecare merge pe drumul lui.
Eventul mai avem un grup in care vorbim de pe telefon, poate din cand in cand ne mai intalnim la anumite evenimente sau mai stiu eu ce.
Cat despre fetele pe care le ating eu, nu se supara, ne permitem, le dau palme la fund si nu se supara, chiar rad (pentru ca ne cunoastem, nu o faceam chestia asta la necunoscute ca s-ar supara, nu sunt vreun nesimtit)
Dar sfaturile legate de cum as putea sa-mi fac prieteni sunt bune si am sa incerc sa le aplic cat de posibil, multumesc de raspuns happy

| LilPeep a răspuns:

Nu cumva suferi de anxietate?
La fel sunt si eu, cand eram mic aveam prieteni, vorbeam cu lumea, apoi de pe la 14-15 am inceput sa ma inchid in mine, and here i am today with no friends, ies din casa foarte rar.