| ghjs a întrebat:

Salut, am o problemalaughing, Nu prea imi place sa citesc, adica daca ma apuc de o carte citesc 30 de pagini si dupa aia nu mai am chef de eastraight face. Si mai ales ca nu imi place sa citesc cartile de scoala. Imi puteti da niste sfaturi, prin care sa "pot sa fac sa imi placa cititul". Dupa parera mea daca nu citesti cu placere o carte nu iti intra nimic in cap, si asa mi se intampla si mie. Sfaturi va roghappy

Răspuns Câştigător
| sellyyy a răspuns:

Pai daca nu iti place sa citesti nu poti face nimic.ca sa o intelegi trebuie sa iti placa.si eu sunt la fel ca tine. dar mie imi mai place sa citesk dar ma cam plictisesk de multe ori. daca incepi o carte si iti place mult de tot fi sigur ca ramane ceva in cap.winking. funditSsa?big grin

5 răspunsuri:
| Marii a răspuns:

Citeste ceva ce-ti place. Cand citesti intra in actiune, nu spune ca nu-ti place dupa primele 30 de pagini, ca sa-ti placa ceva trebuie sa citesti pana la capat, apoi sa-ti dai cu parerea. Nu poti spune ca nu-ti place o carte atata timp cat tu habar nu ai despre ce e vorba.happy

| Yang a răspuns:

Nu iti place sa citesti o carte dar pun pariu ca iti place sa citesti toate shituri de pe net cum ar fi ce a mai facut zavoranca, cu cine s-a culcat mutu, care este machiajul perfect etc toate astea sunt lucruri inutile pentru mine deci nu trebuie sa iti placa in viata asta facem multe lucruri care nu ne plac.Trebuie sa te provoci singura sa te motivezi uite iti fac o provocare citeste o carte un roman oricare de la inceput pana la sfarsit iar la urmatoarea mea intrebare tu o sa imi raspunzi ce ai citit te verific si iti dau fundita daca intr-adevar ai facut o asa mai merge nu? Urasc felul in care ganditi tu si cei de varsta ta nu ai o problema nu iti place sa citesti pentru ca n ai chef preferi sa faci altceva fa-ti chef comporta-te ca o persoana matura ce te crezi, mai devreme sau mai tarziu o sa iti trebuiasca sa nu crezi ca vb prostii.

| SiMpLa a răspuns:

Citest "Moartea lebedei" de Ion Grecea e fff frumoasa e de dragoste eu am plans la ia.Si are si actiune si drama.Si sa vezi cum iti vine cheful de citit.Nici mie nu imi plac cartile de la scoala insa citesc altceva.

| D[:x] a răspuns:

Cand incepi sa citesti o carte incearca sa o termini pentru ca punctul culminant e exact la sfarsit, abia atunci descoperi farmecul acelei carti...vezi ce carti te atrag mai mult...de dragoste, de aventura, de comedie, etc. Si atunci sigur o sa-ti placa sa citesti. Succes!winking P. S(funda)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaa...citeste ceva ce iti place! Asa sunt si eu, dar am dat de o carte care m-`a placut si spre surprinderea mea am inteles-olaughing! Incearca! Sper ca te-am ajutat.