| lamalamalama a întrebat:

Am o problema. Sunt clasa a 7-a si am luat 6 in teza la mate. Eu sunt de nota 8, dar acest 6 mi-a stricat toata media. Acum un an cand am luat tot un 6 in teza, mama era foarte foarte dezamagita, si a continuat asa aproape tot anul. reamitindu-mi. Acum imi este rusine sa ii spun iar.

Am doua planuri pana acum.

Planul A) Astept sa treaca craciunul sau ii spun inainte de sedinta.
Planul B) Astept sa vad cat i-au in teza de la romana, daca i-au nota mai mare ii spun ca am luat 6 si 8 la teze, daca i-au nota mica R.I.P.

Tot ce pot face este sa invat foarte mult pentru teza la romana si pentru testul care urmeaza la matematica.

Dar in caz ca aceste planuri nu functioneaza, ce ii pot spune mamei?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca nu esti elev de 8, odata ce ai luat 6!
Din pacate, nota mica este ca rezultat al nepregatirii, si va duce la masuri drastice, sau dezamagitoare din partea mamei.
Ascunderea adevarului este iarasi o idee proasta, pentru ca, vei fii pedepsit cu varf si idnesat, ca ai ascuns nota aia.
Iti imaginezi ce dezamagire vei fi in ochii mame, cand va afla ca ai luat un 6 si mai ales ca i-ai ascuns asta atat de multa vreme?
Eu spun sa-ti recunosti vina, cat mai iute, ca sa ai sanse sa fii iertat si in vacanta de iarna, sa ai voie afara!

| ShamelessQboy a răspuns:

Uite d'asta nu am putut eu sa ajung unde unde sunt acum sa castig intr-o zi cat altii intr-un an in România, pentru că aveam note mici in generală si in liceu!
Important este cu ce rămâi tu in cap, nu ce trece ala in catalog, acelea sunt doar niste referințe care uneori sunt departe de realitate, si depind mult si de profesor!

| Axattys a răspuns:

Frate eu luam 3 4 in teza la mate si media tot de 6 imi iesea. La examen am avut 8 deci. Oricum trece tot