| Silence_1239 a întrebat:

Salut am o problema tot timpul ma cert cu parintii mei! si mereu pling deja m-am saturat! ce pot sa fac? va rogsad

10 răspunsuri:
| Miina a răspuns:

Buna.
Imi pare foarte rau pentru. tine.
Singura solutie e sa vorbesti deschis cu ei si sa le spui ce ai pe suflet.
Spunele ca nu mai vrei sa te certe/sa va certati din orice.
Sper ca problema ta sa se rezolve.
Mult succes!

| Deny1333 a răspuns:

Pleacă în momentele alea, evită-i sau încearcă să faci totul pe placul lor. nu merită să suferi pentru asta, eu am încetat de mult timp s-o mai fac.winking

| CandyTetris a răspuns:

E greu cu parintii. Dupa 40 de ani un om nu se mai poate schimba.Pe mine una incapatinarea si ignoranta parintilor m-au invatat sa nu judec si sa nu pun nimic la suflet.Parerea mea, din experienta, nu poti decat sa inveti sa te feresti de certuri si discutii care ar putea conduce la certuri.Hope I helped.

| Aliutza a răspuns:

In primul rand, identifica problema. Incearca sa-ti raspunzi la urmatoarele intrebari:
Din ce cauze va certati de obicei?
Cat esti dispusa sa lasi de la tine pentru ca relatia voastra sa se imbunatateasca? (sa stii ca daca nu lasi deloc, n`o sa mearga)
Cheama`i pe parintii tai in bucatarie sau in sufragerie (sau orice alta camera neutra, nici a ta, nici a lor) si spune`le ca vrei sa vorbesti ceva important cu amandoi. Apoi intreaba`i ce anume ii deranjeaza la tine si roaga`i sa asculte si ceea ce te deranjeaza pe tine la ei. Apoi intreaba`i cum si-ar dori ei sa te comporti in situatiile care ii deranjeaza (de exemplu, sa vii mai devreme acasa) si spune`le cum ai vrea si tu sa reactioneze ei, in aceleasi situatii (de exemplu, sa nu te mai certe pentru 10 minute de intarziere). Dupa aceea, stabiliti niste reguli si, daca e nevoie, scrieti`le pe foi de hartie si semnati cu totii. Atat tu, cat si parintii tai, trebuie sa faceti un compromis. De exemplu, ei te lasa afara o ora in plus, dar tu nu mai intarzii deloc. Sau te lasa pana la aceeasi ora, dar nu te mai cearta daca intarzii mai putin de 30 minute.
Daca va certati de la bani, tu poti sa incepi sa faci treaba in casa (spalat vase, rufe, sters praful, etc.) pentru sume mici de bani. Cu cat faci mai multa treaba, cu atat sa te plateasca mai mult. Sau sa nu faci nimic, daca nu iti place, dar sa ceri mai putini bani sau aceeasi suma, mai rar.
Daca va certati din cauza anturajului tau, descrie`le parintilor partile bune ale prietenilor tai (de exemplu, poate ca unul dintre ei frumeaza, dar este foarte sufletist si mereu le sare altora in ajutor, poate altul se imbraca ciudat, insa e aproape olimpic la mate, etc.). Apoi spune`le ca te`ai gandit sa ii inviti acasa la tine intr-o zi, ca sa ii cunoasca si parintii tai. Daca refuza, spune`le ca nu ceri decat o sansa si ca nu ai de gand sa te indepartezi de ei doar pentru ca parintii nu ii cunosc suficient de bine incat sa`si dea seama ce oameni minunati sunt. Daca sunt de acord, atunci cheama cativa prieteni acasa (daca ai foarte multi, nu`i invita pe toti), de exemplu la masa de pranz sau pur si simplu la o ciocolata calda.
Faptul ca initiativa de a discuta vine din partea ta, o sa le dea parintilor senzatia ca esti foarte matura si faptul ca nu`ti ascunzi prietenii de ei o sa ii bucure, pentru ca n`o sa`si mai faca atatea griji in lagatura cu anturajul tau. Daca esti dispusa sa muncesti pentru banii de buzunar sau macar sa le ceri mai putini, vor considera ca le intelegi situatia materiala (chiar daca sunt super bogati) si ca te preocupa bunastarea intregii familii.
Daca va certati din cauza ca te machezi si ei nu sunt de acord cu asta, adopta un machiaj mai fin, mai natural, astfel incat sa te infrumuseteze, nu sa-ti incarce tenul. Compromisul in acest caz ar fi ca tu sa folosesti numai machiaj mineral, care face bine tenului (daca nu te cred, cauta pe google despre asta si arata`le sau mergi cu mama ta la o cosmeticiana).
Eu iti doresc succes!
A, si sub nicio forma sa nu te enervezi! Pastreaza`ti calmul, chiar daca ei te cearta din nou sau nu sunt comunicativi (ceea ce nu cred). Daca vezi ca nu ai cu cine vorbi, spune`le ca tu ai incercat sa faci lucrurile sa mearga, dar daca ei nu cedeaza deloc, nu mai ai ce face si ca iti pare rau de situatia asta. Apoi du`te in camera ta. Daca se ajunge pana aici, cu siguranta vor veni dupa tine sau vor incerca sa redeschida discutia a doua sau a treia zi. Bafta multa!

| AnGeL a răspuns:

Eu una cand ma supara plec cat mai departe de ei ca sa ma pot linisti parintii sunt parinti nu ai ce sa le faci( buni su rai asa cum sunt ei)

| LawwraD a răspuns:

Vorbeste cu ei si spune-le cum te simti, ce te doare si vei vedea ca poate se vor schimba. Eu as zice sa vorbesti cu mama ta si ii zici sa vorbeasca cu tatal tau.:*

| andreeagabriela a răspuns:

Pai dc te certi cu ei fi mai explicita...big grin
?

| DenisPericolPublic a răspuns:

Sa ajungi la un consens... sa taci cand iti fac critica(chit ca te gandesti la ce ai facut acu 20 de anilaughing) sa nu comentezi etc.sa fi cuminte pentru ca "practic" pana la 19 ani cel putin nu scapi de ei...

| คηĐЯээд a răspuns:

Buna.
Incearca sa ii intelegi si pe ei.
Poate te critica pentru a-ti schimba comportamentul.
Poate ai gresit,ai facut vreo prostie.
Parinti nu vor sa te invete de rau, ci sa te indrepte spre bine.
Iar atunci cand iti vin vorbele inainte sa gandesti, incearca sa le cei scuze si sa te abtii cand poti.
Iar plansul da dovada ca esti sensibila.
Fii puternica si nu lasa sentimentul de a te da batuta.happy

| zzzzzzz1111 a răspuns:

1 aproximativ toti adolescenti au neintelegeri cu parinti
2 noi avem dreptate laughing)
3 numara zilele pana faci 18 ani
Eu am aproape in fiecare zi ma cert cu ei sa scap de prostiile spuse de ei tac cand vorbesc ma gandesc la altceva si cand vad ca incepe sa ma enerveze rau si decat sa ma enervez si eu si sa regret mai tarziu ma duc in camera mea ma odihnesc putin ma gandesc la razbunare ceea ce ar trebui sa faci si tu te vei simti mai bine pshicul tau va creste si asculta muzica ta preferata gasesteti o prieten/a care sa te asculte ca vorbitul te poate ajuta bafta id meu pascucatalin_94 daca vrei sa te mai ajut am multa experienta mare cu ei si obtin mai mereu ce vreau pa pa.