| alexandru_4652 a întrebat:

am si eu o intrebare. Am facut sala 5-6 luni de zile. Am inceput la 15 ani aveam 1.68. acum am 16 ani si jumatate si am 1.70 Si am observat ca coloana mea nu mai este chiar la fel ca inainte. mai sunt sanse sa cresc in inaltime?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Coloana nu ar fi trebuit sa ti se strambe daca ai ascultat intocmai sfaturile unui antrenor specializat pentru copii. Cresterea in inaltime se opreste pe perioada in care faci sala de forta, fiindca metabolismul organismului nu poate sintetiza suficiente proteine pentru ambele cresteri (in inaltime si in masa musculara). Data fiind varsta ta, s-ar putea sa mai cresti cativa centimetri. Oricum, nu ai sa recuperezi centrimetri necrescuti in aceste luni, in care in mod normal trebuia sa cresti cel mai mult. Dar asta este sacrificiul pe care ai ales sa-l faci.

3 răspunsuri:
| greenlagoon a răspuns:

O sa cresti, problema este ca daca faci sala sa te documentezi bine inainte de a face exercitii care suprasolicita coloana, consulta un antrenor bun si lasa dorinta de a te umfla repede cu muşchi!

| educatie2021 a răspuns:

Sa faci exercitii nu e un lucru rau dar daca ai ridicat greutati deasupra capului sunt sanse mari sa nu mai cresti. Exista multe tipuri d exercitii dar unele sunt interzise in perioada de crestere care nu e 17/18 ani( Unele persoane cresc si la 21 d ani chiar daca erau scunde in copilarie - cunosc cazuri). Se poate s ai o perioada in care stagnezi sau cresti mai greu. Intreaba un antrenor de la sala, el iti poate explica mai multe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu te supara prietene ESTI PROSTbig grin trebuia sa astepti pana la 17/18 ani ca atunci se incheie perioada de crestere