| CatalinCata1806 a întrebat:

Salut.Am trecut in clasa a10a(mate-info intensiv).Am inteles ca la anul vom face eseul.Imi puteti spune in ce consta?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Mai ai o lună și ceva de vacanță. Distrază-te și din septembrie afli pînă te saturi!

6 răspunsuri:
| alina996 a răspuns:

Probabil se refera la structura pentru eseul de bac. oricum si eu trec 10 si am inteles ca vom face harap alb, moara cu noroc, ion, bacovia.

| CatalinCata1806 explică (pentru alina996):

Alina996,pe ce profil esti? Noua la clasa profa ne-a dat 11 carti de citit dar Bacovia nu.Banuiesc ca plumb.Ce va pus sa faceti pe poezie(semnificatia titlului, comentariul fiecarei strofe)?

| alina996 a răspuns (pentru CatalinCata1806):

Sunt la mate info.Nu ne-a pus încă pentru ca și eu trec clasa 10 și stiu de la cei care trec 11 ca vom face plumb de bacovia. Acum depinde de profesor ce faceți...eu de exemplu am făcut pădurea spânzuraților in clasa 9 și nu prea e recomandat. Îmi poți da și mie lista cu cele 11 cărți?

| CatalinCata1806 explică (pentru alina996):

Manualul nostru este de la Art.Vele 11 carti sunt:"O scrisoare pierduta","Baltagul","Ion","Moara cu noroc","Onigma Otiliei","Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi","Hanul Ancutei"-Padurea dintre plopi,"Harap-Alb","Morometii","La tiganci","Alexandru Lapusneanul"

| CatalinCata1806 explică (pentru alina996):

Ai ceva in plus de citit fata de ce ne-a dat noua profa?

| alina996 a răspuns (pentru CatalinCata1806):

Cam astea ne-a zis si noua sa le citim. Eu deja am facut enigma otiliei si la tiganci, dar ne a zis sa citim plumb de bacovia. Depinde de profesor ai.