| Gabe13 a întrebat:

Salut, anul trecut am terminat liceul si m-am înscris la o facultate mai mult obligat de părinți in ciuda faptului ca m-am hotărât prea târziu ca vreau medicina si acestia nu au fost de acord cu mine sa stau un an acasa si sa invat legat de admiterea legata de acest domeniu. Cand m-am inscris la automatic m-am gândit ca "ba, poate ajung sa ma îndrăgostesc de asta, termin si fac medicina dupa", dar nu a fost asa, chiar in timpul anului am invatat la biologie (mi-am pus materia la punct in jur de 60% momentan ). Într-un sfârșit i-am convins pe ai mei sa ma lase sa stau un an acasa, sa mai invat si sa dau acolo, dar au venit cu următoarele condiții : 1. Sa nu abandonez facultatea si sa inghet anul si 2. Dupa sa lucrez să-mi plătesc anul irosit aici.

Întrebarea mea e următoarea : pot sa inghet anul daca am o restanta, sa zicem doua dupa sesiunea din vara (putin probabil), pot sa dau admiterea la facultatea de medicina atata timp cat am anul inghetat aici si apoi (daca intru ofc, dar nu concep sa nu intru) sa retrag dosarul de la facultatea actuala?

Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Daca sistemul de scolarizare e cu credite transferabile, poti sa ingheti anul si cu restante. Conditia este sa fii acumulat numarul de credite prevazute pentru promovarea anului universitar asta din ce știam eu. Da poți sa accesezi informațiile din regulamentul de scolarizare de pe site-ul facultății, asta pentru o înștiințare mai sigura sau o alta varianta e sa întrebi la secretariat ce și cum.
Și da, poți sa dai admitere la facultate cât timp ai anul înghețat, iar după ce reușești îți poți retrage dosarul. În cazul în care vrei sa le faci pe amândouă în paralel poți face medicina la zi și cealaltă la ifr(frecventa redusa) însă din ce am citit nu cred ca e cazul.
Pot sa îmi mai exprim o opinie? Eu mai am o sora, ce a fost în aceeasi situație cu a ta (ma refer la refuzul părinților). Mama a dorit sa facă economie căci ea era foarte bună la matematica, însă sora mea și-a dorit foarte mult farmacie. A făcut prima facultate de,, gura,, mamei, însă mama și-a dat prea târziu seama ca a greșit în legătură cu ea și ca trebuia sa o lase sa facă ce a vrut.
Ce vreau sa evidențiez din aceasta relatare. E ok ca părinții sa te susțină în deciziile pe care le iei, însă SĂ NU ÎȚI IMPUNĂ sa faci o facultate de care tu nu te simți atras. Nu te lasă ghidat dacă simți ca mergi în direcția greșită! Fa ceea ce îți place! Ceea ce te atrage!
Numai bine! Și de asemena îți doresc mult succes! Îți voi tine pumnii sa intri printre primii! Multa bafta!

| Gabe13 explică (pentru ANAHsneaman):

Mulțumesc foarte mult pentru răspuns si pentru cuvintele frumoase, am realizat si eu (prea târziu) ca sunt major si pot fi responsabil de propriile mele alegeri fara sa fie influențate de ai mei

| ANAHsneaman a răspuns (pentru Gabe13):

Nu ai pentru ce sa îmi mulțumești, ma bucur doar ca am putut ajuta. Și e mai bine mai târziu decât niciodată!?