| Mihaita309383 a întrebat:

Anul trecut parintii mei m-au mutat la alta scoala.Ideea este ca eu imi doresc sa ma mut la vechea scoala.Si am si motive

1. Locuiesc intr-un sat de langa scoala si trebuie sa fac o naveta de 40 de min pana la scoala

2.Am probleme cu colegi nu ma lasa in pace si nici nu prea am prieteni deloc

3.Aici profesorii la aproape orice lucrare be maresc nota cu 2-3 puncte (pentru ca in clasa mea nu se prea invata)
Singurul profesor care ne da notele pe bune este cel de muzica care ne lasa si repetenti in toata clasa se copiaza si profesorii s-au obisnuit cu acest lucru si majoritatea copiilor mint ca ii doare burta sau ca si-au rupt piciorul doar ca sa lipseasca 20 de min de la ora toti copii sunt delicventi fumeaza mai de mult unul a adus o sticla de wiskey (de ziua lui) si sau imbatat unii si au inceput sa se bata iar cand profesorii au descoperit asta i-au sunat parintii si atat nimic mai mult.Fotbal nu ma joc pentru ca toti colegii ma inping si ma batjocoresc

4.Multa lume nu vorbeste cu mine si ma considera ciudat pentru ca sunt cuminte, bine crescut si invat

Intrebarile sunt:
1.Cum imi pot convinge parintii sa ma mute la vechea mea scoala?
2.E posibil un astfel de transfer? Daca da de ce acte am nevoie ca sa il fac si cel mai imporatnt cand?
Trec pe clasa a 7a si nu mai rezist

Funda!

Răspuns Câştigător
| GsMihail a răspuns:

Vorbeste cu ei! Spune-le ca poti decide si singur unde sa studiezi si incearca sa expui scoala unde esti acum intr-o lumina proasta apoi mai spune-le ca un transfer in vacanta de vara e mult mai usor de facut decat unul pe parcursul anului
Da transferul este posibil mai ales la inceputul si sfarsitul anului (cand e mai usor sa il faci)
Nu o asculta pe stefania, vorbesc serios eu am trecut prin asta si stiu vum este.
Adica, ce ai de pierdut daca incerci?
Nimic! Daca nu reusesti asta e! Macar ai incercat si te vei simti mai bine! Fa-ti un palan si gandeste-te dinainte la ce o sa le zici
Salut!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Spune-le si lor ce ai scris aici.

| Andreeush a răspuns:

Spune-le părinților tăi motivele care ni le-ai spus și nouă.

| Cariba1929202 a răspuns:

Probabil iti e rusine sa le zici asta parintilor, fiindca mai mult ca sigur nu o sa te mute ci doar o sa vorbeasca cu diriginta apoi o sa fie si mai rau. Poti sa iti faci prieteni mai mici ca tine ca nu toti sunt betivi si s ate duci in pauze pe la ei. Gasesteti un amic ca tine asa mai cumintel si stai cu el pe afara in fiecare pauza. Daca nu vrei 2-3 puncte in plus poti sa le spui profesorilor sa nu iti mai dea asa deoarece vrei sa vezi cat ai priceput.Iar mamri tale spune-i ca nu te acomodezi aici drumul pana la scoala e lung si ai vrea sa te intorci la vechii tai colegi si ca iti e dor de ei

| GsMihail a răspuns:

Mdea...Nu ai primit nici un sfat bun pana acum.Nu e asa? Nu ii asculta pe toti.
Eu unul am trecut prin asta...
Vad ca ai p gramada de motive bune eu zic sa le spui parintilor ce patesti tu zilnic la scoala si spune-le si ca daca se duc la diriginta nu se va rezolva nimic! Explicale cum sta treaba si spune-le ca ai 13 ani si poti decide si singur unde sa studiezi