| IlariMia a întrebat:

Cum pot sa imi conving părinții să mă mute la alta școală? Trăiesc in mediul rural și aici e o singură școală.eu as vrea sa ma mute la o școală dintr-un oraș apropiat. Motivul pentru care vreau să mă mut e pentru ca nu ma suporta colegii..Nu Le-am făcut nimic rău..Nu stiu ce au cu mine. Sunt in clasa a 7..cred că sunt destul de mare să pot face naveta. Problema sunt părinții mei. cum îi pot convinge..parcă nu îmi vine să le zic ca am probleme la școală cu colegii..in fine..va rog seriozitate maxima..is disperată. vreau să plec de la școala asta cat mai curând posibil

Răspuns Câştigător
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Eu cand m-am nascut, cand eram micuta, stateam tot la o zona rurala si cand venise momentul sa ma dea mama la scoala, nu era de acord cu scoala de acolo, ea fiind scoala buna dar a vrut sa invat la oras sa ma formez frumos asa. Am luat apartament in oras si am facut scoala la oras. Mie mi-a spus ca e ma bine si mai usor pentru mine asa, oricum daca stateam acolo, adica daca ramaneam in zona rurala, mai tarziu faceam naveta si nu prea suport asta. Mie mi-e bine acum, cum sunt. Spune-le ca o sa iti fie si tie mai usor daca faci scoala la in mediul urban. Si sa stii ca nu trebuie sa te muti dintr-o scoala, clasa, ma rog fiindca niste colegi de ai tai sunt rau intentionati asupra ta, incearca sa vorbesti cu parintii tai. Explica-le.

2 răspunsuri:
| Leopoldina a răspuns:

Esti sigura ca daca te muti la alta scoala o sa ai colegi mai buni? oriunde ai fi, ar trebui sa inveti ca solutia e la tine.mai ai un an si poate liceul il faci oricum in alt oras. Eu le-as spune si parintilor ca nu te intelegi cu colegii.Parintii iti doresc totdeauna binele, dar nu au cum sa te ajute sau sa isi dea cu parerea daca nu stiu despre ce e vorba.

| IlariMia explică (pentru Leopoldina):

Exact asta e.ei nu mă înțeleg...ei nu au fost in locul meu și nu au cum să știe