| mykaelitha a întrebat:

As dori si eu un sfat de la voi...am 19 ani, sunt fata si lcuiesc in Spania de 6 ani Am o relatie de 3 ani cu un baiat minunat iar de 4 luni locuim impreuna la ai mei. Am fost in vacanta in Rom cu el la ai lui luna trecuta iar acum 0 saptamana eu m.am intors in Sp pentru ca nu am avut curajul sa le spun parintilor ca vreau sa raman la el. El nu vrea sa se intoarca aici, niciodata nu i-a placut in Sp si mai putin acum ca aici nu mai avea de lucru si si. a gasit in tara pe un salariu destul de bun. Eu am terminat scoala aici si acum as vrea sa merg la el, sa locuim impreuna, sa ne construim un viitor, aman2 ne dorim asta din toata inima dar problema este ca ai mei nu m.ar lasa daca le-as zice si ne-am gandit sa plec si sa le las un bilet. Eu cred ca timpul ii vor face sa inteleaga ca ne iubim si ne dorim un viitor impreuna si sa ma ierte. Am avut o discutie serioasa cu prietenul daca cu adevarat isi doreste sa locuim impreuna si sa fie ceva serios si mi. a spus ca da, si il cred pentru ca este un baiat de nota 10. El are 22 de ani dar gandeste destul de matur, deci nu si.ar bate niciodata joc de viata mea, in acesti 3 ani mi. a demostrat cu adevarat ca ma iubeste. Voi ce ma sfatuiti? Daca le zic la ai mei ca vreau sa plec sigur nu o sa ma lase si dupa aceea o sa banuiasca sigur ca vreau sa plec... ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| InDePeNdEntGiRl a răspuns:

Tu vorbeste cu ei si vezi ca zic,incearca sa le explici,lasa-i o saptamana sa se gandeasca la asta, si daca nu inteleg apoi poti sa pleci si sa lasi un bilet, in care sa le scrii ca tu ai vorbit cu ei si ei nu au incercat sa te inteleaga asa ca ai luat decizia asta pentru ca este viata ta.o sa isi dea seama ca au gresit.dar tu dale timp de gandire nu face lucrurile in graba ca sa stii ca nu e bine nici sa fii singura.eu traiesc in Italia sunt casatorita cu un italian si am o fetita de 4 ani, dar sa stii ca tare bine mi-ar fi daca fetita mea ar putea sa isi vada bunica din cand in cand(parintii mei sunt morti intr-un accident de masina cand aveam 12 ani)deci nu o sa poata niciodata sa o cunosca.asa ca prima de orice decizie gandeste-te de doua ori, gandeste-te si la faptul ca daca relatia nu ar functiona nimeni nu iti sta alaturi ca famiglia ta...mult succes

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Sunteti prea mici... lucrurle sunt complicate (eu am 20 de ani)
dar...nu as face asta never.
Adica. nu stiu ce sa iti spun happy
ToT binele din lume.
Vorbeste cu ei
Spunele ideea ta spune-i ca oricum vei face asta si cu stirea lor si fara.
Tu doar spune-le ca ti-ai facut datoria si leai spus.
Esti majora. esti vaccinata.
Un singur sfat iti dau ( nu mi-o lua in nume de rau)
Sa nu te intorci cu burta la gura si fara bani (repet nu mi-o lua in nume de rau)
... eu sper sa iasa toate ok sa fie cum vrei tu (vreti voi )
ganditi-va bine happy ToT binele din lume. xD

| Ralluca25 a răspuns:

Buna lasandu-le un bilet nu le arati decat ca esti lasa ca nu poti vorbi cu ei care sunt parintii tai si se vor supara si mai tare. Invita-l pe prietenul tau acasa la tine discutati cu parintii tai spune-le ce vrei sa faci si lasa-i sa isi spuna si ei parerea. Incercati sa ajungeti la intelegere impreuna si daca nu vor fi de acord cu ideea voastra spune-le ca o sansa meritati si daca nu va merge le vei da dreptate. Nu le lasa un bilet ar fi urat din partea ta si ei vor fi dezamagiti. Ai incredere ca sunt parintii tai. Succes. :*

| OnlyGirl a răspuns:

Parerea mea ar fi sa nu le lasi un bilet... Vorbeste cu ei si spune`le ca u chiar vrei ceva serios, ca nu vei regreta alegerea facuta, ca esti destul de matura ca sa stii ce vrei de la viata. daca nu te lasa ar fi bine sa ii asculti poate au si ei motivele lor, orice parinte vrea bine copiilor.Succes sa ai o viata frumoasa kiss

| mykaelitha explică:

Va multumesc foarte mult si chiar ma gandesc sa vorbesc cu ei.