| Ralux a întrebat:

As vrea sa va spun problema unei fete care a mai postat intrebarea asta si in alte parti...as dori sa vad si parerile voastre poate o puteti ajuta.Problema ei suna cam asa:
"Buna...as vrea sa va spun ca nici o data nu am avut o prietena adevarata...sau poate da. dar nu am inteles-o eu...de cand sunt mica imi tot caut o persoana cu care sa ma inteleg, ...sa ma intelega si sa o inteleg...cunosc o fata de vreo 3 ani...si ne intelegem bine...dormim una la alta...iesim in parc... dar totusi suntem stiluri diferite...de prin zona doar cu ea ma intelegeam mai bine...restul nu m-au placut nici o data...oricum...ma rog de o saptamana de prietena mea sa iesim si noi afara...nu zic in pacurile din centru ca poate nu o avea pofta dar macar de cel din fata blocului... dar ea nu vrea sa vina mereu gaseste un motiv...colegele mele de clasa nu ma pot suporta caci nu ascult Manele... cei din bloc la fel...incerc sa ma linistesc spunandu-mi ca la liceu poate o sa intalnesc copiii ca mine.Sunt eu ciudata sau ei? Nu mai stiu ce sa cred... Vreau sa imi fac prieteni dar cum?!"
Astept raspunsuri pentru eahappy
Thxhappy

Răspuns Câştigător
| patriciaxd a răspuns:

A incercat sa isi faca prieteni p internet? din alte localitati? a incercat sa isi faca un hi5? se gasesc foarte usor prieteni p hi5... a incercat sa-si puna id pe diferite situri? prietenii virtuali sun benefici in perioada in care se afla ea... am trecut si eu prin aceeasi chestie. si ii mai recomand sa vb cu prietena aia a ei si sa ii explice cum se simte, sa lamureasca lucrurile.

8 răspunsuri:
| ing. a răspuns:

Nu nu este ea ciudata. Problema este ca majoritatea adolescentilor asculta manele si ca ii batjocoresc pe cei care nu o fac. Nici eu nu ascult manele, dar nu sunt criticata de nimeni.Eu o sfatuiesc sa aiba o discutie cu prietena ei. Daca sunt prietene adevarate, ele trebuie sa se accepte asa cum sunt.Este si vina ei pe de`o parte, pentru ca nu stie sa ii accepte pe vecinii ei si colegii de scoala care asculta manele.Sa incerce sa fie mai intelegatoare cu ceilalti. Sper ca te-am ajutatwinking

| alexdop21 a răspuns:

Nu ca este ciudata, numai ca trece prin problemele copilariei / adolescentei! Ii se pare ca nimeni nu e compatibil cu ea, si ca nimeni nu o intelege! Since mi-e mila rau de tot de ea, pentru ca e urat sa nu ai prieteni! Dar trebuie sa incerce sa ii inteleaga mai mult pe cei din jurul sau si sa ii studieze un timp mai indelungat, si apoi o sa gaseasca prieteni adevarati! Daca incearca sa fie prietena cu oricine ii iese in fata atunci 100% nu o sa gaseasca pe cineva prea repede!

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Prietenii adevarati in gasesti din inamplare. Nu exista nici o reteta ca sa iti faci prieteni adevarati. Singura reteta care exista e pentru prieteni superficiali. Niciodata nu o sa poti sa dezvolti o relatie profunda daca nu esti sincer cu acea persoana. Iar sinceritatea nu e prea apreciata intr-o relatie.
Ma refer ca ar fi destul de simplu sa caute pe cineva cu care sa se inteleaga, dar e prefacatorie.

| dy a răspuns:

Chiar si numai faptul ca Tu i-ai postat intrebarea, eu cred ca si-a gasit prietena.Pe tine!

| Ruxandra_8921 a răspuns:

Nu te descuraja niciodata si crede-ma ca stiu ce-ti spun decat sa iti gasesti o prietena falsa mai bine sa nu o ai deloc, in felul asta nimeni nu iti va rani sentimentele"iar din punctul meu de vedere prietenia nu se alege pe criteriul "asculti manele suntem prietene, nu asculti manele nu suntem prietene"... ce as putea sa te sfatuiesc sa faci? nu dispera...pana va aparea si prietena potrivita pentru tine si vei descoperi ca aveti multe in comun incearca sa-ti ocupi timpul liber si ai rabdare caci toate se intampla la timpul lor si in liceu sigur vei gasi o persoana cu aceleasi pasiuni ca si tine...intre timp mult curaj!

| gabitzu_8696 a răspuns:

Nu este ciudata si eu sunt la fel dar pan la urma am trecut pestewinking... orkum o cred ca se simte aiurea stiu cum e.

| ionika a răspuns:

Sai testezi de prima data prin fapte adica sa inventezi o problema si vezi daca te resbinge si gaseste motive nu pot sa vin sa vb cu tine si din astea daca trebuie ajuta vb cvu tine iti da un sfat inseamna ca ai capatat o prietena adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa ne cunoastem?