| Sticket a întrebat:

Auziti clasele la liceu cum se fac? dupa medie? sau daca suntem mai multi de la aceeasi scoala ne baga in aceeasi clasa? suntem 84 de elevi la profilul la care am intrat deci 3 clase.

3 răspunsuri:
| Adryan17 a răspuns:

Sa zicem mate-info.
La liceul respectiv e doar o clasa de mate-info.
Si sunt doar 30 de locuri, iar voi sunteti 80.
In functie de medie, intra primii 30. Primele 30 cele mai mari medii, intra.
Restul 50 sunt repartizate pe profilurile celelalte.
Adica sa zicem ca eu am ales mate-info principala, apoi am ales filologie secundara.
Daca nu am intrat in primele 30 de locuri la mate-info, ma repartizeaza la filologie.

Iar de obicei, clasele sunt stabilite de la inceput si numarul locurilor. Liceul precizeaza de la inceput cate clase sunt.

| Sticket explică (pentru Adryan17):

Ai inteles gresit ma refeream la modul in care se fac clasele dupa ce ai fost admis, oricum din cate am inteles dupa medie, mersi de raspuns oricum.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, atunci când sunt mai multe clase la acelaşi profil/specializare, repartiţia pe clase se face în ordinea mediei de admitere.

Toate cele bune.