| anonimul0724 a întrebat:

Salut,azi am alergat vreo 500m pe panta in sus începând cu alergare ușoară, pe la sfarsit a început să mă doara rau in partea dreapta sub coaste, am luat o pauza de 5min si am continuat alergarea, după nici 50m alergat a început iar sa ma doara in partea dreapta si foarte putin in partea stanga si am incetat efortul fizic
E normal?
As vrea niste sfaturi, mi-am propus sa alerg zilnic.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Este perfect normal. Este din cauza faptului ca nu ai facut niste exercitii de incalzire inainte, nu ai mai depus de mult timp efort o data cu statul in casa(muschii se atrofiaza). Incearca sa ai un mod regulat de a respira profund in timpul antrenamentului pentru ati putea mari rezistenta. Si alearga putin cate putin pe zi ce trece, nu incerca sa bati recordul din prima, maine se va vedea progresul de azi si tot asa. Mult succes si sper sa se vada rezultatele cat mai curand! happy

3 răspunsuri:
| Katie1356 a răspuns:

Incearca sa iti controlezi ritmul respiratiei, cat si cel al alergatului. Totodata, e important ca inainte de orice fel de efort fizic sa faci o incalzire generala, tocmai pentru a evita problemele de genul. Ai inceput cu alergare usoara, dar totusi a fost in panta, deci a necesitat efort suplimentar fata de o tura de incalzire pe o suprafata plata.

| anonimul0724 explică (pentru Katie1356):

Multumesc frumos apreciez

| stefan4747 a răspuns:

Da, e de la efort.