| CelTimid a întrebat:

Salut/buna,vreau sa va cer ajutorul(pentru mine ceea ce am sa scriu este ceva ce nu stiu cum sa fac).

Mai intai vreau sa va informez de ce pun aceste intrebari,pana acuma am fost o persoana retrasa(timida - mai sunt timid) dar vreau sa schimb acest lucru,am stat in casa,etc(no life stiu) dar nu pentru ca asta mi-am dorit,ci pentru ca nu am avut prieteni aproape ca sa ne intalnim si sa plecam,eu sunt singurul
adolescent de pe strada,si ceilalti sau la distanta(eu nu stiam cand iasa,etc) si asa am ramas pe dinafara.

De ceva timp ma tot simt ciudat,adica lipseste ceva din viata mea...da stiu,prietena. Vreau sa spun ca nu stiu cum sa abordez fetele,adica un : "Buna" etc,stiu dar mai departe nu stiu ce subiecte sa abordez,nu stiu ce sa fac,sau cum pot sa cunosc noi fete,etc.

Deci,sa revenit v-am povestit cate ceva,dar vreau sa primesc niste sfaturi de la cei care sunt experimentati, a da uitasem am 16 ani(da stiu).
Si mai am o problema,eu mereu ma cred inferior celorlalti tipi,nu stiu de ce,poate din cauza prietenilor care ma critica mereu, etc!

Ceea ce vreau eu sa va intreb :
1)Cum sa abordez o fata?
2)Cum sa ii spun unei fete ca o plac?(sa o intreb daca vrea sa fie prietena mea, ma rog ati inteles voi ce vreau sa spun aici)
3)Ce subiecte sa deschid?(pentru a o cunoaste mai bine, dar care sa fie si amuzante si sa nu fie banale)
4)Cum imi dau seama daca o fata ma place?

P.S : Va rog sa nu fiti rai, nu am nevoie ca sa imi pierd increderea de sine(care e putina) sau mai stiu eu ce!

Răspuns Câştigător
| Pearl01 a răspuns:

Buna! Ca sa stii, NICIODATA, indiferent de ce om iti vorbeste urat, te denigreaza, SA NU ITI PIERZI INCREDEREA IN TINE! Pentru ca daca ti-o pierzi, devii vulnerabil in fata tuturor si asta se vede, se transmite si automat lumea te ia peste picior. Fii puternic si increzator in tine, important e sa nu mai pui la suflet. Gandeste pozitiv, tu insuti imbarbateaza-te si fii tare, incurajeaza-te singur...ai sa vezi ca vei fi mai bine. Sa-ti spun o chestie. De multe ori noi oamenii, ne inchidem in noi, ne interiorizam, suferim, ne indepartam de restul si culmea tot noi asteptam sa vina altii la noi. Pai cum sa vina, daca ii indepartam? Noi trebuie sa mergem catre ei, sa ne deschidem, ca sa ne fie mai bine. Ok ai fost mai retras, mai timid, nu aveai prieteni, insa din ce cauza? Nici tu nu ai incercat sa te schimbi, sa fi mai deschis, mai sigur pe tine, sa mergi tu sa faci primul pas. In viata nu conteaza cine face primul pas ci spre ce il faci. Te simti ciudat, te inteleg, iti doresti pe cineva alaturi de tine, o prietena, prieteni, sa iesi, sa razi, sa te distrezi etc. dar ai incercat sa te schimbi? Sa incerci sa fi mai deschis, sa cauti acele persoane? Cateodata e bine sa cauti tu, nu sa le astepti. In ceea ce priveste abordarea fetelor, nu te gandii prea mult la subiecte, esti culmea! Un subiect vine la sine...incepe simplu, cu un: "buna, ce faci?" si in functie de ce-ti raspunde continui, poti vorbii despre vreme, scoala, hobby-uri, animale, etc insa astea vin pe parcurs. Trebuie sa fi tare si sa nu te mai gandesti intens la unele lucruri. De ce te crezi inferior? Mai bine zis cu ce-i altul mai bun ca tine? Ce are el si nu poti avea tu? Cu cat esti mai pozitiv si mai optimist, cu atat capeti incredere in tine(spune-ti in fiecare zi: ca esti mai bun ca altii, ca ai incredere in tine, ca esti fericit, ca esti un om bun), iar cu cat te desconsideri si gandesti rau despre tine cu atat mai mult te vei afunda in problema asta. De obicei cand placi pe cineva se observa, cel putin ar trebui sa obs persoana respectiva. Ii poti spune in fata asta sau indirect, invitand-o la un suc, film, la o plimbare. Iar o fata care te place va cauta mereu compania ta, ii va placea sa vorbeasca cu tine, iti va zambii mereu, cam astea's semnele.
Repet! Nu mai pune la suflet toate prostiile, ca lumea e rea si asta nu poti sa schimbi si fi mai optimist, sigur pe tine.

| CelTimid explică (pentru Pearl01):

Multumesc frumos amandurora, si pentru Lore07, da am inceput sa ma schimb, ies cu prietenii, acuma e diferit, e mai frumos.Dar tot nu stiu cum sa gasesc persoanele potrivite! Si cu teama de a ma repeta vreau sa va multumesc din nou!

| Pearl01 a răspuns (pentru CelTimid):

Nu ai pentru ce. Asta e primul pas in a-ti castiga increderea si respectul fata de sine. Persoanele potrivite o sa vina ele la timpul potrivit. Ele intr-adevar nu le cauti, ci vin exact in momentele potrivite in viata ta. Momentan bucura-te de ceea ce ai in jur si cauta sa inveti din fiecare greala pentru a nu o mai repeta.

3 răspunsuri:
| CBogdannnnn a răspuns:

Spune-ti mereu "SUNT CEL MAI TARE/(numele tau) E SUPER"
La primele 3 intrebari pot spune doar:Comporta-te natural.Altfel o relatie nu ar tine mult oricum(si evident nu iti doresti prea multe despartiri)
Iar la intrebarea 4 iti sugerez acest videoclip:http://www.youtube.com/watch?v=aQZUsYzkPW8&list=UUCwG7sbLPmRID_Mo7D1vP4g