| Gewww a întrebat:

Salut! Ceva sfaturi pentru o viata de adolescent mai bună? (17 ani)

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. sa asculte intotdeauna de parinti, fiindca sunt singurii care-i vor intotdeauna binele.
2. sa mearga zilnic la scoala si sa invete la toate materiile
3. Sa se bucure de viata de adolescent, facandu-si prieteni seriosi, cu care poate iesii afara in weekend
4. sa se inscrie si sa practice un sport (baschet, volei, handbal. inot, atletism), care-i extrem de util in dezvoltarea fizica si psihica a adolescentului

| dullcat a răspuns:

Buna.Cauta cat mai mult sa lucrezi la dezvoltarea personala pe toate planurile : intelectual, emotional, cariera etc.Si fa numai ce simti tu, hobbyuri sau orice, fara sa bagi in seama constrangerile sau mistourile altora.In felul acesta vei deveni un adult mult mai fericit.

| Hyperion7 a răspuns:

1.Sa eviți anturajele dubioase.
2.Sa nu te bagi in grupulețe dubioase pentru prieteni.
3.Sa îți asculți părinții
4.Sa nu îți neglijezi studiile
5. Evita sa fii vulcanic pentru a nu-ti crea probleme.
6.Citește cărți de dezvoltare personala
7.Fă sport
Bafta thumbs up

| VoidEternal a răspuns:

Invata sa spui nu. Nu ceda presiunii anturajului daca intuitia sau bunul simt iti spun sa nu faci lucrul pe care ceilalti il fac.

Nu-ti fie teama sa fii diferit. Invata despre tine ce fel de persoana esti si fa-ti o baza de principii. In timp te vei schimba ca si om, vei creste, poate vei trece si prin clipe grele dar tine de acele principii ca sa poti merge la culcare cu fruntea sus.

Invata ca nu esti unic. De fapt ca esti, dar nu esti. Nu esti, in sensul ca majoritatea adolescentilor se simt neintelesi. Se simt singuratici si exclusi. Toti trecem prin asta. Si ne trece.

Bucura-te de ce ai, ce stii si ce poti. Lucrurile nu vor sta mereu asa. Nu te ingrijora prea tare. Era un vers foarte misto intr-un cantec pe care o sa ti-l si las.

"Don't worry about the future. Or worry, but know that worrying is as effective as trying to solve an algebra equation by chewing bubblegum. The real troubles in your life, are apt to be things that never crossed your worried mind. The k1nd that blindsides you at 4 p.m. on some idle Tuesday"

Iti recomand sa asculti cu mare atentie toate versurile din cantecul asta. Sunt putine locuri in care gasesti atat de multe sfaturi bune.

https://www.youtube.com/watch?v=sTJ7AzBIJoI&ab_channel=steffyweffy777

Succes.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ca tanar adult ajuns la 25 de ani, ce iti recomand e sa:
- Inveti cat poti tu de bine ( nu trebuie sa tragi prea tare de tine daca efectiv nu poti mai mult, dar nici sa lenevesti nu trebuie. ) Asta o sa te ajute pe viitor, imbunatatindu-ti gandirea mai din timp. Nu te ajuta foarte mult ceea ce inveti la liceu pe cat te ajuta modul cum gandeste mintea ta atunci cand ai antrenat-o sa invete acele lucruri.

- Sa nu te lasi influentat de actiunile sau vorbele altora daca nu corespund cu stilul tau de viata. Nu e nimic mai rau decat sa traiesti dupa sablonul altora. Asta duce la:

- Sa nu-ti fie frica sa spui ceea ce gandesti si ceea ce simti. Daca iti vei suprima mereu modurile de exprimare, in timp vei avea parte de frustrari si stres pe care nu ti le poti permite atunci cand iti incepi drumul vietii.

- Incearca cat mai multe activitati si hobby-uri. In adolescenta ai mai multa curiozitate si tragere de inima sa le incerci. Cand incepi sa lucrezi si sa ai si alte responsabilitati de facut, nu o sa mai ai timp si nici tragere de inima incat sa le mai incerci.

- Socializeaza cat mai mult si calculat pentru a pastra si chiar imbunatati skill-urile tale de socializare cu altii. Ca adult cel mai mult, de asta o sa depinzi. Daca nu ai viata sociala, o sa iti fie extraordinar de greu sa faci ceva pe viitor.

- Invata sa te descurci cu banii in orice circumstante si fi calculat cu ei la orice faci. Daca ai trecut peste faza de a sparge banii pe chestii inutile, asta e ce trebuie sa faci, sa inveti din greseli si sa te intrebi: A meritat sa imi cumpar asta? si eventual pe viitor sa gandesti : Oare merita sa cumpar asta? Daca totusi nu ai experimentat faza de a sparge banii aiurea, oricat de prostesc ar suna, iti recomand sa o faci de pe acum. E mai bine sa pierzi acum niste bani, decat sa-i pierzi cand chiar o sa ai nevoie de ei.

- Practica un sport si tine-te de el. Daca nu ai cu cine, mergi la sala sau daca din nu stiu ce motive nu poti merge la sala, poti face exercitii acasa ( Calistenice ).

- Nu te apuca de droguri. Si daca se intampla sa le incerci la vreo petrecere, nu continua sa le iei. E o experienta ce trebuie sa o ai maxim o data sau de doua ori in viata ca sa inveti ca nu e bine sa le iei. Daca tot vorbim de petreceri, nu exagera cu bautura. Bea calculat cu multe pauze de apa intre ele. Cu cat bei mai multa bautura fara apa, cu atat te dezhidratezi si te imbeti mai tare. Si din cauza dezhidratarii apar durerile de cap de dimineata sau acea mahmureala.

- Invata o indeletnicire in orice iti place. Poate fi tamplarie, electrica, traducator, sau orice altceva ce ti-ar putea aduce fericire, de pe urma careia sa si castigi ceva banuti.

Si cam atat ar fi de stiut. Astea toate daca le ai sub control si le urmezi, o sa ai o viata de adult mult mai usoara decat noi cei care a trebuit sa invatam pe calea cea grea sau inca mai ne chinuim sa invatam din ele.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

1. Sa-ți asculti parintii
2. Sa înveți bine la scoala
3. Pentru o viata sănătoasă evita drogurile, alcoolul și țigările
4.Lasa indragosteala pentru când o sa.ti termini scoala.
5.Fii pacifist
6.Ai grija cu cine te însoțești.

| Vasilake a răspuns:

Mergi la Mc Donalds si te angajeaza part time, iei banii si mergi in club.