| Russian a întrebat:

Salut, cine stie cu ce se ocupa martorii lui iehova? (fara biografie din trecut, deja o stiu)

2 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Martorii lui Iehova este o secta neoprotestanta, aparuta in America(Pensilvania) in a doua jumatate a secolului XIX, infintata de irlandezul C.T.Russell,care-si publica si-si popularizeaza invatatura in revista"Turnul de veghe", creata de el.Aceasta secta nu recunoaste divinitatea lui Hristos,considerandu-L o simpla creatura a lui Iehova,care a murit, dar nu a inviat, cel care a inviat find arhanghelul Gavril.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă o luăm pe partea religioasă, martorii lui Iehova sunt o organizație religioasă ce predică și studiază Cuvântul lui Dumnezeu. Dacă o luăm pe partea socială, martorii au diverse meserii, mai puțin cele care sunt legate de armată și politică.