| anonim_4396 a întrebat:

Ce nu sunt martorii lui Iehova?

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu sunt crestini.

| Dandanache a răspuns:

Isteti.

| milan9 a răspuns:

Nu sunt crestini,... si nici consecventi cu un anumit set de teorii, deoarece acesta este schimbat frecvent de catre liderii gruparii. Un semn indicator al teoriilor gresite...

| VelaJohnny a răspuns:

Ai citit și tu site-uri ale celor ce s-au rupt de organizație, dar se numesc in continuare martori? Nu cred că are vreo valoare vreo declarație a mea in acest sens deoarece ai zice că, fiind martor, aș fi subiectiv și aș nega orice acuzație, dar totuși o spun, din experiență personală că nu e totul adevărat. E adevărat, se pune mult accent pe întrunirile congregației, din motive biblice (Evrei 10:25) și mama și mai o soră de aici din congregație nu pot participa cu regularitate la întruniri, însă nu sunt neglijate in nici un fel, bătrânii congregației de interesează de ele. Mama tot reușește mai des, și când venea un bătrân acasă la noi la studiu, cam o data sau de doua ori pe lună, își lua timp să stea de vorbă a cu mama. La întruniri când vine nu e evitată, se înțelege bine cu toată lumea. Sora respectiva a fost recent in spital, și am vizitat-o cu un bătrân de congregație și soția lui la spital, și ne-am interesat de ea. Sunt convins că ideile pe care le promovezi nu sunt analizate de! a sursă, să fi fost vreodată martor și să fi tratat într-un astfel de fel, sau sa fi petrecut timp cu vreo congregație pentru a vedea personal lucrurile, ci dai crezare unor oameni care s-au dezasociat de organizație și evident vor să îndepărteze și pe alții. Te respect pentru că ești deschis la minte și de vede că ai studiat Biblia, dar dacă ești credul și pui botul vorba aia la tot ce zice internetul, scazi în ochii mei. Privește situația din ansamblu, nu doar dintr-un unghi dacă vrei să o cunoști cu adevărat. E nevoie de efort și timp pentru asta, dar ai grijă să verifici ceea ce auzi. Sunt mai multe grupuri care se numesc martori ai lui Iehova, dar doar unul este cel original să zic. Întreabă persoana dacă folosește jw.org, dacă nu, sunt un grup separat de organizație, o sectă cum s-ar zice. Nu știu cum e la ei, nu mi-am dat interesul, poate e adevărat, nu-mi pasă.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Tot ceea ce am descris mai sus, traiesc in fiecare moment. De 10 ani de cand m-am imbolnavit grav NU am primit o vorba de incurajare de afectiune de empatie si de care sa-mi amintesc din partea vreunui batran de congregatie martor de tip www.jw.org. :) Si inainte de a ma imbolnavi, la fel se intampla. Si nu sunt un martor de tip www.jw.org care nu iubeste adevarul DAR Dumnezeu Iah m-a ajutat sa descopar dragostea care este adevarul pur si principalul scop si sens al omului si al vietii omului. Interesant este ca dragostea NU am descoperit-o la alti martori de tip www.jw.org CI in mine insumi. Nu ma poate acuza nimeni ca-mi tradez fratii de credinta. Ceea ce spun este ceea ce am trait si traiesc personal si ceea ce Diavolul si demonii vad si ei zilnic la mine si de ce sa nu vada si restul oamenilor care nu sunt martori de tip www.jw.org? Si ei sunt oameni creati de Dumnezeu, nu? Si este bine si pentru ei sa stie prin ce trec eu si am trecut. Am ajuns in a cincea congregatie de tip www.jw.org. :)

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

"Şi să luăm seama unul altuia, ca să ne îndemnăm la dragoste şi la fapte bune, fără să părăsim Biserica noastră, precum le este obiceiul unora, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea." - Evrei 10:24, 25. Din aceste versete NU rezulta ca la intruniri trebuie sa ascult predici, ci sa intru in contact cu TOTI credinciosii si sa ne cunoastem si sa ne indemnam reciproc la dragoste si fapte bune si NU sa stea un predicator si sa vorbeasca mai mult el sau numai el. De exemplu la fiecare intrunire se pot dezbate problemele fiecarui crestin in parte si modul cum poate fi ajutat si ce poate face el ca sa-i fie mai bine, cu participarea lui in dezbatere, si tot asa pana sunt luati la rand TOTI credinciosii. Aceasta este adevarata pastorire si adevarata dragoste. Se pierde mult timp pe cunoasterea mai mult a unui predicator sau a catorva predicatori sau pionieri in lucrarea de predicare carora le place sa fie in centrul atentiei si sa aiba prestigiu si sa fie la conducere sau in fruntea altor oameni de parca ei sunt mai importanti, si nu pe cunoasterea in egala masura a TUTUROR credinciosilor din congregatie de parca nu toti ar fi importanti si demni de a fi cunoscuti in egala masura. Cat despre acele intrebari pregatite de altii din asa zisul "corp de guvernare" este vorba de manipularea gandirii si impiedicarea gandirii libere a credinciosului in folosul lui practic si potrivit cu problemele specifice fiecarui credincios in parte si NU a unui fel de credinciosi si a problemelor lor specifice in cadrul unor predici generaliste. In modul cum se desfasoara intrunirile, se ajunge de multe ori sa se cunoasca mai mult problemele unor credinciosi din alte parti ale pamantului decat problemele fiecarui credincios din congregatia locala. Cat despre invatarea altora DOAR Cristos este invatator si prin invatatura lui ii ajutam printr-un studiu biblic gratuit pe cei care vor sa se intoarca la Dumnezeu ( NU care sunt martori si cunosc invataturile de baza din Biblie ) sa se califice pentru botez. Predicile sunt pentru a conduce om de catre om sau pentru a fi un om in fruntea altui om sau oameni sau reprezinta guvernare omeneasca. Un om cand sta sa asculte predici, mintea lui nu mai este libera ci este orientata dupa gandirea predicatorului sau a celor scrise de alti oameni in literatura scrisa de ei si care se autoproclama "corp de guvernare". Cu ocazia intrunirilor credinciosii trebuie sa stea de vorba intre ei sa se bucure intre ei sa-si spuna problemele sa se sfatuiasca cu dragoste intre ei si sa se sprijine afectiv intre ei. Rolul batranilor este doar acela de a supraveghea si de a participa si ei in cadrul acelor discutii intre credinciosi si NU sa stea la un pupitru. Iar la pupitru orice credincios care stie sa citeasca poate citi din Biblie cateva versete cateva minute la o intrunire si sa se puna accent mai mult pe conversatii libere intre credinciosi. Cat despre vestirea Imparatiei lui Dumnezeu, aceasta se poate face informal si cum majoritatea oamenilor au o Biblie in casa sau pe internet, daca doresc sa-L cunoasca pe Dumnezeu pot sa se documenteze singuri si pot sa solicite, daca doresc, ajutorul unui credincios pentru a intelege mai usor si NU toata ziua sa se mearga pe la casele oamenilor ca sa fie deranjati si "sa se trezeasca", pentru ca orice om daca doreste "se trezeste" sau cauta si se documenteaza. Cat despre cei unsi cu spirit sfant, doar Dumnezeu stie si ei insisi si NU sa se autoproclame ei ca fiind unsi in fata celorlalti credinciosi mai ales ca in ultima perioada au aparut mai multi credinciosi unsi in loc sa scada numarul lor. Sigilarea de la Dumnezeu a unui credincios uns are loc imediat inainte de moartea lui. Impartasirea din paine nedospita si vin o poate face credinciosul uns in intimitatea lui cu Dumnezeu acasa si NU in vazul lumii ca sa se laude prin asta. Credinciosii unsi nu sunt destinati sa guverneze pe pamant ca sa se autoproclame "corp de guvernare". Ei vor guverna doar din cer dupa ce sunt sigilati de Dumnezeu si inviati la viata nemuritoare in cer la Cristos. happy

| iurii75 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Posibil este o persoană exclusă, apostată. Scopul întrunirilor nu este desigur discutarea problemelor personale (deși ne interesăm de frații noștri venind mai devreme la întruniri și rămînînd după pentru a discuta cu frații). Chiar recent s-au analizat scopurile întrunirilor la studiul Bibliei în congregație, și vedem și din scripturi ce se petrecea la întruniri în sec. 1.

| VelaJohnny a răspuns (pentru iurii75):

L-am întrebat în mesaj daca e Martor cu mult înainte de a pune întrebarea asta, a zis că nu e. Acum la întrebare zice că e. Daca zice că s-a perindat din congregație în congregație de-a lungul timpului îmi dau seama unde e problema atunci. Unde nu e studiu personal regular potrivit necesităților, se ajunge la probleme. Cu siguranță ignoră informațiile următoare, pe care le cunoaște cu siguranță, anume că Iehova are o organizație cerească și una pământească. Conform cu Matei 18:18 deciziile luate de corpul de bătrâni ai congregației au fost deja stabilite în cer, ceea ce înseamnă că nu e de la ei nimic atâta timp cât urmează îndrumările sclavului fidel și prevăzător (Matei 24:45) și se roagă pentru îndrumare divină și spirit sfânt, ceea ce fac cu toții mereu. Chiar daca e să greșească unii bătrâni în mod individual, nu ca grup, neascultarea față de ei echivalează cu neascultarea și răzvrătirea față de capul lor, Iehova. Regele David a lăsat un exemplu excelent pentru care a fost binecuvântat și aprobat de Iehova. Chiar daca Saul era infidel și nu mai urmărea dreptatea, David a considerat rebeliune față de Iehova rebeliunea față de Saul, deoarece, așa cum a zis și el, cât timp e unsul lui Iehova, și permite să fie în acea poziție, nu trebuie să i de împotrivească, deși ar fi avut ocazia să îl ucidă. Deci vina nu e a congregațiilor sau a bătrânilor, ci a lui, și automat aruncă vina și pe Iehova și organizația sa. Dacă nu e asta organizația sa pământească, atunci care e? Cine mai face voia lui Iehova în zilele din urmă ale sistemului? Dacă nu își schimbe modul de gândire, n-o să-i fie bine.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

M-ati inteles gresit! Unde e dragostea la voi? De cand organizarea este mai importanta decat mila, empatia, dragostea? Daca omul are probleme, inseamna ca e vina lui cand se imbolnaveste fizic grav? Ce superficial judecati lucrurile! Va grabiti sa judecati! Daca v-ati grabi mai intai sa manifestati dragoste decat sa judecati, ati fi mai folositori pentru oameni si mai aproape de Dumnezeu. Fariseilor le placea mai degraba sa fie judecatori in loc sa considere prioritara mila, dragostea, empatia. Ce usor stiti sa avertizati!

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Vasile, cum ziceam, trebuie să îți schimbi punctul de vedere. 5 congregații nu au fost de acord cu tine sau cate ziceai tu, asta înseamnă peste vreo 300 de frați și surori. Ziceai în mesaj că nu ești Martor al lui Iehova ca mulți alții, pentru că nu te interesează doar Biblia, ceea ce nici pe noi nu doar Biblia ne interesează, chiar daca ea e principala. Trag concluzia că te izolai singur. Ai tras și acum concluzia că avem ceva cu tine personal și refuzam sa îți oferim sprijin. Adevărul e că îmi e greu să manifest empatie, pentru că habar nu am care îți e problema, dar de milă, îmi e, pentru că iei niște decizii fără sens. Eu ți-am făcut o analiza pe baza învățăturilor Bibliei și a îndrumării sclavului fidel și prevăzător. Tu ai judecat organizația ca fiind nu doar inutilă, ci și vicleană. La ce te mai aștepți din partea unui membru al ei? Ipocrit nu pot fi să îți dau dreptate sau sa ma alătur rebeliunii tale. Normal că ești pe cont propriu când te distanțezi. Povestea de mai sus e din perspectiva ta doar, dar daca e sa privești lucrurile obiectiv, din perspectiva celorlalți martori care te cunosc, și din perspectiva bătrânilor... Clar, nu pot acuza 5 congregații că au fost nedrepte și pe tine sa te consider drept. Adevărul e următorul, persoanele slabe spiritual se poticnesc ușor. Cunosc un caz în congregația mea, care, dacă auzeai versiunea fratelui/surorii respective, ai fi zis că întreaga congregație este precum organizația descrisă de tine. Făcând cercetări am tras altă concluzie. Și acel frate/soră avea nevoie de un anumit tip de ajutor, însă nu a înțeles că nu se încadra pentru a-l beneficia, și s-a poticnit, vorbind de rău bătrânii și pe majoritatea membrilor congregației. Nu e doar un caz pe care îl cunosc. Am experiența de genul, refuz să dau crezare 100% la ce îmi zici, deoarece sunt convins că există o parte de poveste pe care probabil nici nu o cunoști, și care schimba firul întregii scene. O zic direct, ori ești inactiv, ori ești exclus, ori te-ai autoexclus devenind apostat. O persoană spirituală cu adevărat nu ar ajunge in situația ta. Nu mă mai expun la pericole din partea ta, nu te cunosc cu adevărat. Meditează la ce ți-am zis. Spre deosebire de tine, mesajul meu nu e scris la ura. Sunt serios îngrijorat, însă în același timp precaut și nu dau crezare oricărui cuvânt. Plus din fire sunt mai rece și distant in mediul online, deci nu interpreta că am ceva cu tine din exprimarea mea. Cum am zis, ai putea fi unul dintre cele 3 tipuri de persoane de mai sus, si știi îndrumările care se dau in legătură cu contactul cu cineva de genul. Le aplic acum, repet, nu e personal, e teocrație.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

"Și acel frate/soră avea nevoie de un anumit tip de ajutor, însă nu a înțeles că nu se încadra pentru a-l beneficia" - cum adica nu se incadra? era exclus/a? De indata ce spui frate/sora, se pare ca nu era exclus/a. Aici e problema. Nu m-am izolat de nici o congregatie din cele cinci. Batranii din cele cinci congregatii ma cunosc foarte bine. De mers la intruniri merg cand pot. Problema se intampla la intruniri. Acolo de multe ori aud: un "Salut!" si un "La revedere!" si aproape nimic mai mult. Acum la fel se intampla. Nu sunt exclus. Si de ce as fi? Am atras atentia ca se pune accent mai mult pe ajutarea celor care nu sunt martori mergand in predicare, decat pe ajutarea celor care au probleme mai deosebite. Nu cer bani. Nu cer sa-mi rezolve nimeni problemele. Insa lipsa de dragoste ma lasa rece. Au ajuns sa respecte niste protocoale rigide prin care manifesta o anumita dragoste limitata, mai mult imitata. Daca eu deveneam martor pentru "dragostea" ce mi s-a aratat si "dragostea" ce mi se arata NU mai eram martor de mult in sensul ca nici macar nu deveneam martor. La martori e doar o dragoste formala si in plus cei "din frunte" mai sunt si mandri. In Biblie scrie ca "daca il vezi pe cineva mai slab si mai necajit trebuie sa te porti consolator" si NU sa te apuci sa-l judeci, sa-l privesti de sus si sa-l ignori. Au fost chiar articole pe tema asta si bine scrise DAR nu le respecta nimeni in totalitate asa cum scrie in literatura "sclavului fidel". Eu am devenit martor pentru ca aici am gasit adevarul si NU am gasit dragostea la care speram. Au facut din intruniri niste porunci omenesti: teme si cuvantari ca sa fie facute la norma. Nu ma incalzesc cu NIMIC temele si cuvantarile acelea. Seamana mai mult a spalare pe creier si manipulare sub cuvantul "instruire din Biblie", in loc de dragoste. Adica este o manipulare ascunsa sub cuvantul "instruire". Nu vreau sa spun ca ce scrie in literatura "sclavului fidel" este gresit ci ma deranjeaza ca este recomandat ca omul sa citeasca tot ce scrie in literatura aia. Pai daca ar sta sa citeasca toata literatura aia NU ar mai avea timp sa mediteze si sa puna in aplicare ce scrie acolo. De fapt asta se si intampla. Nu se respecta tot ce este scris in literatura "sclavului fidel". Fiecare si mai ales "cei din frunte" respecta ce li se pare mai usor de facut la un moment dat. "Nu muta muntii" nimeni decat cei care ajung in necaz adica cei nenorociti ca mine care pentru a trai in continuare fericit trebuie sa mediteze mult la dragostea lui Dumnezeu prin lucrurile minunate din natura pe care le face El si NU omul. "Muta muntii" doar cei care ajung ca mine adica nenorociti si care au probleme serioase de sanatate. Nu merita nici un ban nici o religie. Cand ii dau un ban unui om necajit e ca si cum fac o donatie ca multumire ca Dumnezeu mi-a dat ca sa pot da si la altii. Si nu doar un ban ci mai ales un gest o vorba buna un gand bun si incurajator SI NU din niste reviste tiparite cu maiestrie de unii oameni. Spalarea pe creier si manipularea apare atunci cand cineva citeste din literatura "sclavului fidel" si asculta teme si cuvantari, SI intra in criza de timp ( devine stresat ) si nu mai are timp sa-si traiasca viata sa-si rezolve pe indelete problemele sa manifeste dragoste sa reflecteze si sa mediteze liber la viata lui si la ceea ce-si doreste cu adevarat sa faca in viata. Dumnezeu nu vrea sa fie laudat de niste oameni de tip roboti care nu-si fac timp sa reflecteze suficient la dragostea lui Dumnezeu, si care citesc mult din carti si asculta mult din cuvantari/teme care nu-i apartin. Lui Dumnezeu nu-I plac oamenii care imita pe alti oameni sau care imita dragostea, ci cei care fac totul din inima si din dragoste. Lui Dumnezeu nu-I plac oamenii formali. De fapt pe Dumnezeu nu-L poate insela nimeni. Dumnezeu vede ce este cu adevarat in inima fiecarui om. Omul NU poate sa judece perfect pe alt om si sa zica: "acel om este asa si asa." Ce am scris mai sus nu este adevarul absolut pentru ca asa cum a scris Pavel: "cunoastem partial". Ce am scris mai sus reflecta ceea ce am trait si traiesc in prezent eu insumi si NU ce am citit/auzit de la alti oameni. Organizatia lui Dumnezeu pe Pamant sunt oamenii care manifesta dragoste si aceia sunt cunoscuti de El. Organizatia lui Dumnezeu pe Pamant NU sunt cei care cred ca cunosc adevarul absolut si cei care judeca in locul lui Dumnezeu si care cred ca pot sa judece perfect ca si Dumnezeu. Ca un om sa manifeste dragoste NU este necesar sa citeasca/asculte multa/multe literatura/cuvantari. Ca sa manifeste dragoste, unui om nu-i trebuie multa instruire pentru ca daca vrea sa manifeste dragoste constiinta si dragostea din el ii spune cum sa manifeste dragoste. Dumnezeu iubeste pe toti oamenii si la toti le da ploaie si lumina solara, si NU considera ca doar anumiti oameni se incadreaza pentru a beneficia de ploaie si lumina solara. happy

Fiecare om este pe cont propriu pentru ca inima unui om nu pompeaza sange pentru trupul altui om. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scopul lor principal NU este dragostea fata de fiinta umana sau supravietuirea la nivel de individ ci ca organizatie! Scopul lor principal este lucrarea de predicare si anuntarea unor adevaruri din Cuvantul Lui Dumnezeu Iah, sfanta Biblie. Cei care devin membri, daca au probleme personale deosebite si nu pot ajunge la intrunirile lor sau cu ei ca grup in lucrarea de predicare sau nu pot sa petreaca o perioada nici un minut in lucrarea de predicare, sunt lasati sa moara fiindu-le ignorata suferinta sau tratata cu maxima superficialitate. Cand este intalnit nenorocitul de martor din pura intamplare i se spune: "trebuie sa ajungi la casa aia construita de om, sa asculti predici cu regularitate, sa ridici mana ca sa dai raspunsuri si sa sustii niste teme si sa mergi cu noi in lucrarea de predicare." Scopul principal al martorilor nu este de a-si mentine si sustine afectiv si emotional fara partialitate toti membrii neputinciosi ( sau care ajung "rebuturi" datorita unor probleme de sanatate ) si mai slabi, CI pentru a recruta oameni pentru lucrarea de predicare intensiva. Majoritatea care au probleme nu sunt sprijiniti afectiv la nivel individual, CI mai mult li se spune foarte scurt in cadrul predicilor ca "sa citeasca Biblia si literatura lor si sa-si rezolve singuri problemele si ca Dumnezeu va avea grija de ei si ca pot sa moara in pace asteptandu-si invierea" si ATAT. Cei care sunt sprijiniti afectiv cand au probleme, sunt mai mult cei care sunt in fruntea lucrarii de predicare sau ocupa pozitii de frunte in cadrul organizatiei. Asta NU este dragoste ci partialitate in cadrul acestei organizatii. Sunt ajutati afectiv mai mult cei care fac eforturi foarte mari pentru lucrarea de predicare sau care raporteaza sau petrec cat mai multe ore in lucrarea de predicare.
Ei ignora aceasta stare de lucruri. Dumnezeu cu dragostea Lui este mai mare decat aceasta organizatie si ii va judeca pe fiecare dupa faptele lor. Au facut din lucrarea de predicare un scop mai important decat manifestarea dragostei si afectiunii naturale si milei si empatiei chiar fata de proprii membrii. Pe ei ii intereseaza mai mult lucrarea de predicare decat problemele omului de zi cu zi. Ei sunt ca o armata de predicatori. Manifestarea dragostei si afectivitatii lor este mai mult in paginile scrise din literatura lor si in predici. Lucrarea de predicare despre viitoarea Imparatie a Lui Dumnezeu care va veni si pe Pamant este MAI MULT a Lui Dumnezeu si a Lui Cristos si a ingerilor Lui. Lucrarea de predicare si de facere de discipoli a devenit astfel mai mult o preocupare sau o ocupatie sau o regula si o lege omeneasca si un ritual si o formalitate decat dragoste fata de om si problemele lui personale. Prin acest mesaj NU intentionez sa dezaprob aceasta lucrare sau sa descurajez pe martori sau pe cei care doresc sa devina martori, CI de a avertiza ca situatia pe care am descris-o mai sus este grava. "Si chiar daca as avea darul prorociei si as cunoaste toate tainele si toata stiinta; chiar daca as avea toata credinta, asa incat sa mut si muntii, si n-as avea dragoste, nu sunt nimic." 1 Corinteni 13:2. "Asadar, cat avem prilej, sa facem bine la toti, si mai ales fratilor in credinta." Galateni 6:10. "Purtati-va sarcinile unii altora si veti implini astfel legea lui Hristos. Daca vreunul crede ca este ceva, macar ca nu este nimic, se insala singur." Galateni 6:2, 3. O celula careia ii este ignorata suferinta este probabil sa se transforme intr-o celula canceroasa. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei nu sunt crestini, au modificat biblia, nu cred in Mesia, ei inca îl asteapta.

| Teffan a răspuns:

Oameni.

| Teffan a răspuns:

Esti un nenorocit.

Acum am vazut ca ai pus "nu" in fata.

Imi cer scuze tuturor martorilor, nu am vrut sa spun asta.

| unprietenaproape a răspuns (pentru Teffan):

Daca esti crestin adevarat niciodata sa nu jignesti pe alti oameni nu numai ca si ei sunt fii lui dumnezeu si ii iubeste iisus la fel ca pe tine chiar daca sunt pacatosi dar porunca lui a fost SA va iubiti unii pe altii la fel cum v am iubit eu (moartea pe cruce
te rog sa ti ceri iertare

| Teffan a răspuns (pentru unprietenaproape):

Nu sunt crestin si nu-mi cer iertare de la autorul intrebarii.

Esti nimeni pentru mine, deci nu decizi tu pentru actiunile mele.

Esti patetic.

| unprietenaproape a răspuns (pentru Teffan):

KtoN

| unprietenaproape a răspuns (pentru Teffan):

Stai linistit ca nu ti am poruncit, te am rugat

| Dandanache a răspuns (pentru Teffan):

Nici prea educat nu esti, dat fiind ca nu cunosti sensul cuvantului patetic.