| anonim_4396 a întrebat:

Craciun Fericit! Am o pereche de casti (headphones) mari modelul Watson KH9070 si nu mi se mai aude cascastang cea are are firul de jack. Problema este cam ciudata deoarece casca stanga nu se aude cand o tin in pozitia normala dar cand o intorc intr-un fel se aude perfect. Aceste casti mai au un snur care acel snur ajuta casca sa se roteasca si poate ca in acel snur o fi bagat un cablu ceva si poate acela o fi defect. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Se pot repara. Ai nevoie de puţină îndemânare. Verifică jackul mişcând uşor firul în capătul acestuia, dacă nu sesizezi nici o schimbare problema este pe fir sau la contactul cu difuzoarele căştii. Desfă cu grijă pe rând inelul de burete şi capacul de la căşti. Verifică conexiunile.
Dacă ai un aparat de măsură lucrurile sunt şi mai simple.
Succes!

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Căştile nu au nimic. Mufa mamă jack e de vină la aparatul care îl foloseşti ca sursă de semnal, sau ai acolo doar semnal mono, doar pe un canal.
Poţi proba simplu căştile cu o baterie de telecomandă de 1, 5V : inelul de la jack spre bază este masa comună ale celor două căşti ( stânga - dreapta ). Atingi cu un capăt al bateriei acolo ( sau cu ajutorul unui fir ) iar cu celălat capăt al bateriei atingi pe rând celelalte două inele de pe jack care reprezintă casca din stânga respectiv dreapta. Se vor auzi uşoare zgomote pe rând în cele două caşti în funcţie de inelul atins de la jack.

| GeorgeX1999 a răspuns (pentru Arthur):

Am incercat asa cum ai spus tu adica sa pun acele inele fe o baterie dar se aude doar casca fara firul de la jack. Scuze ca te mai deranjez dar se mai poate repara acea casca pentru ca nu a chef sa dau iar alti bani pe casti?