| Thesinger1 a întrebat:

Cum sa invat mai repede? Vreau niste tehnici care au tinut la voi.De ex vreau sa memorez mai repede o poezie,sa invat mai repede lectiile la istorie,geografie, etc.
Funda!

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

Scrii pe o foaie o parte mica din lectie si o tot rescrii pana o tii minte, sau poti transcrie lectia pe alta foaie si fiecare propozitie sau grupa cu alta culoare si poate retii vizual. Poti sa te inregistrezi int imp ce citesti lectia si apoi sa tot ascult cu castile in urechi, si cand dormi.

| Thesinger1 explică (pentru 愛日本):

Aia cu inregistratul e tare.
Am sa incerc.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Pai lectiile nu trebuie invatate ca pe o poezie asta este greseala ta. Lectiile chiar si la geografie si istorica trebuie retinute pe un fir logic, adica sa coenstientizezi ce inveti acolo, nu papagal. La poezii eu retin poezii care imi plac, pentru ca imi plac si le inteleg mesajul.

| Thesinger1 explică:

Nu la asta ma refeream.Eu v-am intrebat daca stiti ceva tehnici de invatare rapida.

| AndrraEu a răspuns:

Fa rap din ele...sau alege-ti o melodie si inlocuiste-i versurile cu ce ai de invatat
ex:
pe melodia let it go:
capitala, capitala
greciei este atena

in fine stiu ca e cea mai tampita melodie din lume si cea mai simpla chestie de invatat, dar e doar un expemplu