| anonim_4396 a întrebat:

daca am 2 ore pe saptamana de spaniola si 2 note poate sa ma lase cu situatia neincheiata? am destule absente.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Art.64. Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a) au absentat, motivat sau nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele respective. Consiliul clasei, cu acordul profesorului care predă disciplina respectivă, poate decide încheierea situaţiei şcolare a elevilor care absentează motivat, din cauza unor afecţiuni grave, menţionate ca atare în documente medicale, sau din alte cauze, pe care consiliul clasei le apreciază ca fiind justificate, cu condiţia ca, după revenirea la şcoală, aceştia să participe regulat la cursuri şi să poată fi evaluaţi. Deciziile luate în aceste cazuri se menţionează într-un proces-verbal, care rămâne la dosarul care conţine anexele proceselor-verbale ale consiliului profesoral;

deci daca ai 50% absente motivate sau nemotivate la materia respectiva te poate lasa indiferent de note.
se poate face media si cu 2 dar trebuiau minim 3 dar se poate si cu 2...

| BlueScreen a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca raman vin la vara la ore sau ce? laughing

| anonim_4396 explică (pentru BlueScreen):

Cat ai pe primul si ce note ai acum?

| BlueScreen a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe primul semestru am media 7 si acum am un 7 si un 6

| anonim_4396 explică (pentru BlueScreen):

Ai putea sa te duci la ore sa obtii orice nota si ramane la atitudinea profesorului daca te trece si pe al 2 lea semestru sau nu, posibil sa vii in toamna daca nu te trece, nu stiu foarte exact...

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrea, poate

| BlueScreen a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cam ce inseamna asta? situatia neincheiata? straight face