| kittypaws14 a întrebat:

Salut.De ceva timp am fost diagnosticata cu anxietate sociala si simt ca am nevoie de ajutor.Mi-am pierdut majoritatea prietenilor din cauza felului in care ma comport,multa lume mi-a spus sa ma schimb,iar eu chiar incerc, dar am impresia ca toata lumea abia asteapta sa gresesc ca sa se ia de mine.Prietenii mi-au reprosat ca sunt vaicareata, profitare si zgarcita si si-au format o parere foaste proasta despre mine.Mai exact sunt bataia de joc a tuturor.Nimeni nu ma ia in serisos, fiindca sunt slaba.Asa,tot isi permit sa faca misto de mine, fara ca eu sa comentez.Adevarul e ca atunci cand aud ceva de rau,incepe sa ma ia amenteala,tremuratul, nu pot sa respir si privesc in gol fara sa clipesc.Imi e greu sa vorbesc si aud foarte vag.De cateva ori am facut atacuri de panica in preajma prietenilor mei si cred ca acum ma cred si mai ciudata.Ei nu-si pot explica ce am,iar daca le-as spune, probabil nu ar intelege fiindca nu stiu ce e aia anxietate sociala.Cu cat se comporta mai urat cu mine, simt ca boala mea se agraveaza.Nu pot sa scap de aceasta boala daca toti se poarta urat cu mine si nici nu pot sa evit grupul cu care ieseam.Am nevoie de sustinerea lor,chiar daca stiu ca nu o sa ma sustina niciodata.Mi-e teama ca o sa ma faca de ras in fata altor persoane,ceea ce au facut de catea ori.Mi-au facut o reputatie proasta in oras,au facut misto de mine pe facebook, unde vede toata lumea.Cam toti cunoscutii ma cred o ciudata.M-am inteles cu unele persoane, dar "gasca" mea le-a schimbat imediat parerea despre mine.Nu stiu ce sa fac ca sa le recapat "prietenia". Vreau macar sa ma accepte.Sufar enorm ca nu am prieteni adevarati.Nu am pe nimeni alaturi. Ajutor.

Răspuns Câştigător
| Dariusuu a răspuns:

Bună draga meaaaaaa.

Îmi pare rău sincer rău pentru momentele aceste din viaţa ta dar crede-mă că poţi trece peste. Ai doar nevoie de cineva care să te ridice şi să facă să străluceşti. Oamenii mereu vor fii răi pentru că asta le este firea, mulţi dintre ei râd de tine că nu ai pe nimeni dar probabil la fel au şi ei persoane care profită cât de bine poate asta ţine de supravieţuire.

Nu asta contează, vreau să fii puternică şi să îţi faci o părere bună despre tine.Nu renunţa uşor la luptă pentru că tu eşti singura care poate trece, nu aştepta să apară un îngeraş să te salveze din aceste momente grele pentru că tot TU vei reuşii să faci asta.

Trebuie să crezi, ţine minte cum te vezi tu aşa te vor vedea şi majoritatea persoanelor.

Mult curaj!

4 răspunsuri:
| Ariannna a răspuns:

Băi nu te mai descuraja atât și ai încredere în tine, e cel mai bun lucru pe care îl poți face. Ține minte că nu trebuie să depinzi de anumite persoane și nu ai nevoie de oamenii care-ți fac rău, îndepărtează-te de ei pentru că ei vor vedea ce au pierdut mai târziu, de obicei oamenii se pupă-n cur că sunt prieteni dar crede-mă că prieteniile astea nu prea există. Explică-le noilor prieteni despre tine dar nu atât încât să te victimizezi în fața lor, trebuie să le faci clară ideea că dacă ei ascultă persoanele care vorbesc aiurea de tine și se dau drept prietenii tăi atunci ei nu -ți sunt prieteni.Bazează-te cel mai mult în viață pe părinți, vorbește cu ei si tratează-i pe ceilalți cu indiferentă. Motivează-te cumva, accentuează-ți interesul în școală sau un hobby și be happy mereu în jurul nesuferiților ălora care își zic prieteni.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| TeckTonik997 a răspuns:

Cel mai bine ar fi ca mama ta sa vorbeasca cu diriginta care sa le spuna la copii care e situatia sau spune-le tu dar nu cred ca te vor lua in serios...

| oița112 a răspuns:

Off sad nu mai fii trista;( cred ca ai nevoie de o imbratisare o prietena care sa te asculte..nu ai nici o prietena buna? sad