| Iulian998876 a întrebat:

Din totdeauna am fost o persoana mai timida. Ma înroșesc repede dacă o fata se baga în seama cu mine, ma bâlbâi, etc.
Niște sfaturi care m ar putea ajuta?

Răspuns Câştigător
| Beyou799 a răspuns:

Mai bine sa fie mai evident ca placi o fata, in acest caz, daca fata te place, va veni sa iti vorbeasca. Cand vorbesti cu o fata, ca sa scapi de asta, imagineaza-ti ca e om la fel ca tine si incearca sa-i demonstrezi prin fapte ce calitati ai si ca tii la ea. Poarta-te manierat cu ea, ofera-te sa o ajuti, poarta-te diferit cu ea fatq de restul intr-un mod frumos, si isi va da seama ca o placi, dar si ei ii va placea ceva la tine cu siguranta, si vei avea sansa sa fiti impreuna, abia dupa ceva timp petrecut impreuna, si dupa sa iti faci curaj si sa ii spui ca e o fata deosebita si ca o placi. Va aprecia asta pentru totdeauna, si daca va fi un raspuns negativ din partea ei (ceea ce nu cred dac faci cum ti-am spus, doar daca are prieten si e fata serioasa) pregateste-te si pentru asta, ca in viata toata lumea trece prin asta, intinde-i mana in forma de salut si spune-i " mi-a parut bine ca te-am cunoscut" si mai poti adauga ca puteti ramane prieteni (daca chiar poti) si va regreta toata viata si se va intreba "cum ar fi fost daca", si sa vezi ca dupa un timp se va intoarce la tine si tu vei decide daca ii mai dai sau nu o sansa.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar cum se inroseste lumea? Ca in desene? Asa... instant?

Simplu, o toti suntem egali pe lume, nu trebuie sa vezi acea fata mai presus sau mai prejos de tine, ci egalul tau. Are temeri ca tine, are placeri ca tine si are o minte ca a ta (in linii de suprafata). Nu trebuie sa vezi in ea mai mult decat un prieten, ca un baiat in primul rand. Nu trebuie sa te gandesti la o viitoare relatie (zau asa) sau lucruri de genul, ci doar ca la prieteni in primul rand si o sa iti iasa happy

| Plato a răspuns:

Probabil din cauza lipsei interactiunii cu alte persoane, in special de sex opus.
Prietene, ai acelasi statut cu colegele tale si aceeasi varsta, astfel ca nu exista niciun motiv de rusine. Probabil insecuritati, dar nici alea nu-si au rostul, toata lumea are defecte/probleme. Avand acelasi statut dtpdv, trebuie doar sa constientizezi ca vorbiti de la egal la egal, iar simplul fapt ca are parul lung si cercei nu ar trebui sa te inhibe. happy

Probabil ca exercitiul, adica pe masura ce vorbesti mai des si mai mult cu oamenii, nu te vei mai inrosi. De asemenea, iti recomand sa citesti, pentru ca astfel iti imbogatesti vocabularul, cuvintele iti vin mai usor, prin urmare nu te vei mai bloca asa repede, iti vei gasi vorbele cu mai putine pauze de "aaa...".

| Iulian998876 explică (pentru Plato):

Foarte adevărat, mulțumesc enorm