| SunshineLove a întrebat:

e o intrebare cam stupida dar maine dau teza la romana si nu prea vreau sa fac greseli de genul asta sad cum se desparte corect : punc-tu-a-ti-e sau punct-u-a-ti-e? eu as alege mai mult a 2 a varianta pentru ca daca ar fi numa cuvantul "punct" nu l-as desparti punc-t. laughing dar tot nu sunt sigura ...so? ce ziceti?happy pls doar cei care stiu sigur 100%. funda pentru cine imi da si explicatie.

Răspuns Câştigător
| aaalexutza a răspuns:

Punc-tu-a-ti-e draga mea daca ar fi doar cuvantul punct nu sar desparte de loc in silabe sunt si alte cuvinte care raman intacte. si cand despartit la a 2a varianta a ta. gandeste putin daca exista cuvanrul punc dar punct; sper ca te-am ajutat funda plz big grin

4 răspunsuri:
| XVCDG a răspuns:

Punc-tua-tie crede-ma asa se scrie corect!winking

| uzitarG a răspuns:

E "punc-tu-a-ti-e" (si eu am avut asa ceva la o lucrare de controlwinking )

| Silyca a răspuns:

E prima varianta adica: punc-tu-a-ti-e. Fluo tu cu cine ai facut limba romana cu femeia de servici?

| Cornel_3293 a răspuns:

Nu stiu sa-ti dau explicatie dar se desparte punc-tu-a-ti-e. E corect 100% si stiu din propria experienta. Funda?