| RaduMarsin a întrebat:

Salut, eu am 14 ani si sunt cel mai mic din clasa mea. Chiar si mai mic de unele fete :/
Azi mi-a aparut pe YouTube in recomandate un video "subliminal messages for growing taller" ( mesaje subliminale pentru a creste in inaltime ) Dar mi se pare ciudat, sa asculti o muzica si sa cresti in inaltime urmatoarea zi.

A folosit cineva mesaje subliminale? Daca da, vreau si eu niste canale de unde ati folosit/ daca stiti canale de incredere. Si credeti ca e ok sa le folosesc?

4 răspunsuri:
| Kerre a răspuns:

Cresterea este programata genetic si nu poate fi influentata decat in foarte mica masura. Cresterea ta nu s-a incheiat si se poate sa cresti chiar mult de acum incolo. Daca chiar vrei sa incerci sa influentezi putin cresterea, fa tractiuni la bara, sarituri, inot, baschet si ai grija sa ai suficient calciu din surse naturale (lapte, suc de portocale etc.).

| Catalina990099 a răspuns:

Ai 14 ani, nu te stresa. Pana la 18-20 ai timp sa crești. Pana atunci bucură-te ca esti sănătos. Cum poti sa crezi ca ascultând muzică o sa crești in înălțime?!

| Ela05 a răspuns:

Creșterea este ceva genetic nu o poți influența. Încă ești mic până la 20 22 de ani tot ai timp să crești. Nu te grăbi și lasă genetica să își facă treaba.

| Alinamora a răspuns:

Răspunsul nu îl cauți pe internet deoarece am încercat și eu și nu funcționează... Te sfătuiesc sa încerci seara sa dormi întins pe burta deoarece te (lungește) dar nu imediat, încearcă sa alergi 10 min pe zi dar repede sau sa preciși baschet sau sporturi în care trebuie sa sari.