| Maripapaia a întrebat:

Eu sunt in clasa a 10-a si din septembrie 2018 am venit la scoala in Romania. Ăsta e primul meu an aici. In clasa sunt doua fete foarte fitoase (A si R) si fac mișto de mine pe orice tema. De exemplu rad de mine din cauza accentului pe care il am (am stat 9 ani in Italia si mi-a ramas accent), rad de mine din cauza felului in care ma îmbrac (port haine absolut normale pe care toata lumea le poarta), sau fac mișto de mine pentru ca am prieten.
Ele se uita la mine si pur si simplu râd.
Ma enervează foarte tare pentru ca nu au motive să faca mișto de mine si pentru ca se cred niste dive.
Cum ar trebui sa ma comport cu ele?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa le ignori in totalitate, ca atunci or sa crape de ciuda, ca nu te afecteaza rautatea lor.

| Andreeush a răspuns:

Cum ar trebui să te comporți cu ele? Simplu, le tratezi cu indiferență și o să se plictisească să mai râdă de tine.
Cu cât le bagi mai mult în seamă cu atât ele se vor lega de tine.

| ywar a răspuns:

Sa le ignori, asta-i solutia! E foarte simplu. Daca te vor vedea ca te necajesti, le vei da apa la moara. Ignore! Asta-i modul. Daca nu reactionezi se vor plictisi si se vor opri singure. Nimanui nu-i place sa vorbeasca la pereti.

| ibaal a răspuns:

Ce le poti face frustratilor?! Nimic! Ii lasi sa isi traiasca "viata" in mizerie!
Tu-ti vezi de viata ta, in schimb ce ele si-o pierd pe-a lor "razand" de-a ta...macar tu ai unalaughing

| uchihasasuke09 a răspuns:

Probabil le e ciuda pe tine pentru ca esti mai frumoasa si desteapta si vor sa iti scada tie moralul ca se simta ele bine.Gandeste-te ca ele nici nu exista si dupa un timp o sa se plictiseasca, daca nu zi-le la diriginta.

| Suriiiiii a răspuns:

Te inteleg cum te simti. Si eu trec prin lucruri de genul, si sunt clasa a 8 a. Mai mult de jumatate de clasa se ia de mine si rade pe seama mea. Nu ai ce sa le faci. Nu le baga in seama. Daca iti reproseaza de accent(care mie mi se pare dragut) inseamna ca nu au gasit un motiv real sau un lucru la care sa te intreaca, asa ca incearca sa te faca sa te simti inferioare, doar pentru ca si ele sunt la fel. Mult succes la scoala si nu le mai baga in seamahappy