| OG_Vali_1998 a întrebat:

Imi place chestia numita "vapat" (desigur lichid fara nicotina, doar abur) Este ok daca la 15 ani ma apuc de vapat dar fara nicotina?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stim deocamdata daca este ok. SE desfasoara un mare experiment pe voluntari, sa vedem daca in 20-30-50 de ani vapatul va omori mai multi sau mai putini oameni decat fumatul. Nu nicotina omoara (ea da doar dependenta), ci substantele chimice. Nu stim daca cele din lichidul de vapat sunt mai putin toxice, mai toxice sau la fel de toxice precum cele din tigari. Vom afa peste multi ani, cand voluntarii care se expun la vapat vor ajunge la peste 20 de ani de folosire.

| christall a răspuns:

O sa- ti placa, dupa un timp ajungi pe tigari cu nicotina si uite asa te poti imbolnavi pe la 40 ani si nu stii de unde. S-a descoperit recent ca fumul de tigara e radioactiv.

| samuelrockwer a răspuns:

Buna! Este ok daca la varsta ta nu fumezi tigari si alt ceva, dar sa stii ca chesti aceasta numita "vapat" (fara nichotina ) tot dauneaza dar nu asa tare ca tigara. Sanatate!

| UnBaiatNormal123 a răspuns:

Nu este ok doar pentru ca nu ai încă 18 ani. In rest nu se întâmpla nimic dacă nu folosești nicotina, nu faci apa la plămâni cum se zvonește. Sunt Vaper de 2 ani și sunt priceput. Pot sa îți recomand "Sliq Start ( versiunea de tip "Pen") / Sliq FIT ( varianta mai "groasa" ca sa spun așa ) și ai grija când alegi, dacă comanzi de pe net sa scrie " fără nicotina " și verifica la informații "cantitatea de nicotina". Întreabă tot ce mai dorești sa afli pe Facebook la RoVape și trimite mesaj. Sper ca te-am ajuat

| UnBaiatNormal123 a răspuns:

Și nu dăunează aproape de loc, deoarece contine propilen glicol și glicerina vegetală (substanțe organice). Întreabă mai bine un expert. După cum am spus, folosesc vape-ul doar de 2 ani