| Luv you a întrebat:

:* imi putti spune ce inseamna IDEM?; d

Răspuns Câştigător
| Bianca_3626 a răspuns:

IDEM-la fel; asemanator

12 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Bună.
La fel. De exemplu, când vrei să dai un răspuns cel puţin asemănător cu cel al unui utilizator X, pentru a nu mai scrie incă o data acelaşi lucru, poţi scrie simplu: idem X.
Numai bine,
♥. Andreea. ♥

| LoveMe a răspuns:

Pai draga'luv you'

IDEM
'IDEM adv. Folosit în lucrări, indicaţii bibliografice şi acte administrative pentru evitarea repetării unor date, titluri, citate etc.; |acelaşi||, la fel, tot aşa. [Prescurtat: id.] - Cuv. lat.

hei am cautat in dictionaruul explicativ al limbii romane!:*
sper ca ti-am fost de folos si te-am ajutat s intelegi acest cuvat!:*
numai bine
pupici:*

funda?sad

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna: la fel, acelasi, tot asa, in mod identic, de asemenea, depinde de contextul in care il folosesti. Provine din latina si este folosit, in diferite situatii, pentru evitarea repetarii.

| Micheline a răspuns:

Cuvantul provine din latina se folosește pentru a evita repetarea unui nume sau a unei referințe. În mod identic; la fel; tot așa; același.
happy

| YoungSteve a răspuns:

La fel

| LucianaaaX a răspuns:

Adica la fel ca.
De exemplu :
Fata1 ii zice Fetei2 ca e frumoasa. Iar Fata3 zice idem.Adica si ea este de aceeasi parere.

| Iva a răspuns:

Idem (sau Id.) inseamna "la fel", "acelasi". E un cuvant latin care se foloseste pentru a evita repetarea numelor, cand ai citat inainte din acelasi autor. Se mai foloseste de asemenea Ibidem (Ibid.), care inseamna "acelasi loc", pentru a indica faptul ca se citeaza din aceeasi lucrare citata anterior - ca sa nu mai scrii de fiecare data ceva gen Mircea Eliade, Tratat de istoria religiilor, p. 20 (cand ai citat mai sus de la pagina 15) scrii doar Ibid., p. 20.

| Snicker a răspuns:

Buna Luv you,
Banuiesc ca ai inteles ce inseamna idem din 8 raspunsuri.Nu prea mai are rost sa-ti spun si eu dar totusi o faclaughing.
Idem inseamna la fel, asemanator.Eu completam in oracole cu idem.De exemplu daca cel care a completat al 3lea, si eu aveam acelasi raspuns ca el, nu mai ma repetam si eu, ci scriam direct :"idem 3".
Deci ai inteles. te astept cu alte intrebari:d
pupici, papa

| vyolycy a răspuns:

Idem=la fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idem=același, exact, la fel, aidoma, intocmai. Poți căuta și alte cuvinte pe http://dexonline.ro/. Sper că ți-am fost de ajutor, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idem inseamna : la fel, asemanator, identic :d Sper ca te-am putut ajuta :d

| Mada_5282 a răspuns:

IDEM e o prescurtare si inseamna "la fel", "ca si", "de asemenea", "identic"... sper ca te-am ajutat happy