| ellinaaa a întrebat:

Buna TPU! ce-mi putti spune despre Lucifer?

12 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

"Si in cer s-a facut un razboi. Mihail si ingerii lui s-au luptat cu balaurul. Si balaurul cu ingerii lui s-au luptat si ei, dar n-au putut birui; si locul lor nu li s-a mai gasit in cer. "

"Diavolul si Satana, acela care inseala intreaga lume" ( vers. 9 ).

Vers. 9: "Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi numit Diavolul si Satana, acela care inseala intreaga lume, a fost aruncat pe pamant, si impreuna cu el au fost aruncati si ingerii lui."

"Cum ai cazut din cer, Luceafar stralucitor, fiu al zorilor…Tu ziceai in inima ta: "Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu…Ma voi sui pe varful norilor, voi fi ca Cel Prea Inalt. Dar ai fost aruncat in locuinta mortilor, in adancimile mormantului." ( Isaia 14, 12-15 )

"Ajunsesei la cea mai inalta desavarsire, erai plin de intelepciune si desavarsit in frumusete… Erai un heruvim ocrotitor, cu aripile intinse; te pusesem pe muntele sfant al lui Dumnezeu si umblai prin mijlocul pietrelor scanteietoare; ai fost fara prihana in caile tale din ziua in care ai fost facut pana in ziua cand s-a gasit nelegiurea in tine." ( Ezechiel 28, 12-15 )

Insusi Domnul Christos spune: "Am vazut pe Satana cazand ca un fulger din cer." ( Luca 10, 18 ), iar Petru adauga: "Caci daca n-a crutat Dumnezeu pe ingerii care au pacatuit, ci i-a aruncat in adanc, unde stau inconjurati de intuneric, legati cu lanturi si pastrati pentru judecata…" ( 2 Petru 2, 4 )

Vers. 10-12: "Si am auzit in cer un glas tare care zicea: "Acum a venit mantuirea, puterea si Imparatia Dumnezeului nostru si stapanirea Christosului Lui; pentru ca parasul fratilor nostri, care zi si noapte ii para inaintea Dumnezeului nostru a fost aruncat jos. Ei l-au biruit prin sangele Mielului si prin cuvantul marturisirii lor si nu si-au iubit viata chiar pana la moarte. De aceea, bucurati-va ceruri si voi care locuiti in ceruri! Vai de voi, pamant si mare! Caci Diavolul s-a pogorat la voi cuprins de o manie mare, fiindca stie ca are putina vreme."
http://www.loribalogh.ro/......vers-7-12/

| William a răspuns:

E atat de prost incat a ajuns de la cel mai inalt grad in rai la cel mai josnic grad in iad.

| Nolkyz a răspuns (pentru William):

La cel mai inalt grad in iad*

| MortemAeternum a răspuns (pentru William):

Scuza-ma dar tu l-ai facut pe diavoul din biblie prost?
Daca te uiti putin in lumea de afara si tu crezi in diavol, poti deduce ca divolul este un geniu, nu uita ca el a fost cel mai intelept dintre ingeri, iar acea intelepciune nu si-a pierdut-o, doar o foloseste in scopuri propii.

| William a răspuns (pentru MortemAeternum):

Intr-un fel ai dreptate. Cand era inger, lucifer era destept. Dar pe de alta parte tu zici ca lucifer este intelept desi s-a intors impotriva lui Dumnezeu. Asta e cea mai mare prostie pe care o poate face cineva, inger sau om.

| DorelSudoru a răspuns:

Daca lucifer este egal cu toate placerile omonesti, pot spune hail lucifer!

| DeathDealer a răspuns:

Buna! lucifer a fost unul dintre cei mai frumosi ingeri. din cauza mandriei si dorinta lui de a fi ca Dumnezeu, acesta l-a alungat din rai, lucifer e tot una cu satana. sper ca te-am ajutat

Răspuns utilizator avertizat
| Dukyzaur a răspuns:

Unul dintre cei 3 Arhangheli alaturi de Mihail si Gabriel... A fost exilat (trimis) in Iad, ca sa conduca hoardele Intunericului, ca tu sa ai liberul arbitru si sa decizi de ce parte esti (bun-Rai ori rau-Iad)