| ChangeYourLife a întrebat:

Salut internautilor! As vrea sa imi pun aparat dentar saptamana asta si vreau sa imi spuna cineva care a mai trecut prin asta daca doare? sad Multumesc!

5 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Cand ti-l pune nu doare deloc, dar dupa ceva timp doare ca naiba (indiferent ca e fix sau mobil)
Ideea e trebuie purtat 24 din 24 deci trebuie sa suporti durerea.Eu inainte sa-mi pun aparatul mi-am facut o poza la dinti si acum astept sa o ttermin cu el (am 1 an) si sa-mi fac iar o poza si sa compar.
Numai bine!happy

| Yummi a răspuns:

Si eu am purtat aparat dentar. Dar eu il puteam scoate/pune cand doream. Il purtam prin casa..si noaptea. La inceput e aiurea. Dar o sa te obisnuiesti tu. Intre timp am scapat de el. Si chiar se merita.

| drogh a răspuns:

Singurul defect al aparatului dentar este ca la inceput te doare si ca stomatologul te haleste de bani pentru asa ceva. Daca consideri ca dantura ta este perfecta, si daca ai doar o scapare care nu iese in evidenta, atunci nu ai de ce sa ti-l pui sa regreti! Daca totusi este necesar, atunci treaba sta altfel. Cu siguranta ca o sa-ti vina foarte greu, dar trebuie sa te obisnuiesti. La inceput, nici apa n-o s-o vrei...dar apoi, va fi ok.

| Fridăm a răspuns:

Dacă te referi la aparatul dentar fix, nu, nu doare. Nu când ţi-l pune. Vreo săptămână-două după, îl vei blestema în fiecare zi şi nu vei putea mânca alimente foarte tari, pentru că durează ceva timp ca dinţii tăi să se obişnuiască. După asta, totul va fi ok. Îţi spun din experienţă că după doar câteva luni se văd deja rezultate. Iar când îl vei da jos şi te vei uita la dantura ta, nu-ţi va părea rău că l-ai purtat. E o alegere foarte bună, vei fi mulţumită de rezultat happy.
PS: Dacă mai ai ceva nelămuriri, mă poţi întreba.

| Piratul10 a răspuns:

Salut Eu am aparat dentar fix, mai am putin si il dau si si iti zic sincer ca nu regret ca l-am purtat.Am o dantura de invidiat. Chinurile nu au fost asa mari, primele 3 saptamani mi-a fost mai greu apoi m-am obisnuit si acum parca nu il mai am in gura. Poti manca orice mancare si tare si moale doar ca la fructe si mancaruri mai tari sa tai cu cutitu nu sa musti.Eu am dat 1000 de lei pe partea de sus si pe cea de jos la fel deci in total 2000 de lei (1000 de lei o parte).In fiecare luna ma duc la control si ma costa 40 de lei Merita toti banii desigurSucces!:*

Ps:acest răspuns nu este al meu.