| kaikai2 a întrebat:

Salut! Ma intreb de foarte mult timp lucurile astea si mi-e frica sa cer sfaturi de la prietenii mei. Deci eu fac parte din comunitatea lgbtq+ si din cate cred pana acum, sunt pan si non-binary(they/them). Faza e ca nu ma simt atras de baieti deloc, dar vreau sa fiu atras de baieti. Vreau sa-mi placa baietii, nu vreau sa-mi placa nici fetele, nici persoanele de alt gender. Vreau sa fiu normal. Dar nu pot. Si de cand vreau sa-mi placa baietii vreau sa ma imbrac si mai feminin si pur si simplu sa fiu o fata. Dar nu ma simt confortabil ca o fata, niciodata n-am facut-o si pe langa asta, imbracandu-ma cu haine "de fete" ma face sa ma simt prost si insecure. Cu alte cuvinte vreau sa fiu mai feminin dar ma simt confortabil mai masculin si din cauza asta simt ca ma fortez singur sa fiu feminin.
Aveti ceva sfaturi? Cum as putea sa fiu mai feminin? De ce mi se intampla asta? Cum pot sa ma atasez de baieti la fel de mult cum ma atasez de fete?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Clarifica intai: esti fata, baiat sau ambele (hermafrodit)?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Biologic, ce sex ai?

| kaikai2 explică (pentru sadrian46):

Biologic, fata

| sadrian46 a răspuns (pentru kaikai2):

Deci femeie. Asta ești de un miliard de ani. Restul sunt teorii.

| VoidEternal a răspuns:

Eu cred că ție ți-ar plăcea să faci parte din lgbwhatever din diverse cauze și încerci să-ți forțezi "simptomele" astea. Tot zici că eu VREAU asta și ailaltă dar în realitate nu se întâmplă. Poate doar suferi de lipsa de atenție sau încerci să-ți inventezi o personalitate bazată de pe faptul că ești (frying) pansexual or whatever you kids are calling it these days.

Ti-as recomanda un psiholog.

| Dandinelle a răspuns:

Nu "trebuie"sa-ti placa un anumit gen. E o probema aici daca iti impui sa-ti placa ceva si ar trebui sa te intrebi de ce? Daca imbracandu-te in haine feminine te face sa te simti prost, atunci de ce nu accepti hainele masculine? sau ceva mai androgin. Mi se pare ca tu vrei sa-ti impui lucrurile astea, iar astea nu se forteaza. Observi si tu ca nu merge cum vrei tu. Nu uita ca esti om in primul rand, de-a lungul vietii prefrintele de vestimentatie, cum sa te cheme cineva, se pot schimba. Dar daca iti impui o schimbare mai ales pe tema asta, asta nu ceva "cool" ce sa iti doresti. Pentru ca pana la urma tu nu te identifici ci vrei sa te identifici in altfel, intr-o stigma, sa faci parte dintr-un grup.