| Reedsdll a întrebat:

Salut, ma numesc Andrei, si am 17 ani.Ideea este ca eu de mic am fost foarte timid, si aceasta timiditate s-a accentuat odată cu cresterea in vârsta. Ajungand la liceul am devenit mult mai timid si mai retras deoacere sunt slab si foarte înalt ( 1.82 si aprox. 60 kg ) si unii colegi fac misto de felul in care arat, mai ales când este cald si port tricou. De curând am început sa si tremur când trebuie de exemplu sa trec la tabla in fata clasei.As vrea sa stiu cum pot sa scap de timiditate caci nu mai suport sa trăiesc cu frica asta ca mă voi face de ras din cauza timiditatii.

9 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca te izolezi si mai mult nu scapi de ea, nu mai vrei sa fi timid, te bagi unde e vorbaraia mare, chiar daca la inceput vorbesti prostii din cauza emotilor, o sa treaca toate cu timpu.

| Vokii a răspuns:

Incearca sa socializezi cat mai mult cu cei din jur sau macar cu persoanele care iti sunt apropoiate si te simti confortabil in preajma lor. Trebuie sa ai incredere in tine, in tot ceea ce faci si nu astepta ca mereu ceilalti sa fie de acord cu tine. Lumea de azi e invidioasa si ce daca esti slab, ei cum arata? Nimeni nu se ia de iei pentru ca par siguri pe ei, desi in interiorul lor au ceva ce ii framanta. Sa stii ca si eu am fost timida si inca sunt, dar incerc sa trec peste ea si sa fac ce simt fara sa imi mai pese de ce spune lumea despre mine.

| AtateaConditii a răspuns:

Învață să nu îți pese de lume și nu vei mai fi timid.

| T0T a răspuns:

Asa esti tu, nu prea ai ce face. Cel mai bine sa iti gasesti acea persoana care sa iti dea mai multa încredere in tine. Cat despre ca esti slab, fii fericit ca o sa vezi un pic mai încolo cum o sa pui niste kg in plus si o sa tanjesti dupa cum erai. Oricum chiar esti prea slab, mănâncă si tu mai mult, fa mai multe exercitii. Si eu eram considerat slab, eram cam de aceeasi inaltime, si aveam vreo 67 kg am mai avut si 70... Dupa vara am avut 83 Am mai si crescut un pic in inaltime..Acum am vreo 78. Sunt bine. Dar in vara mancam destul de mult si cu cate o bere si am facut un pic de burtica laughing Nvm, bafta.

| sabin89 a răspuns:

Un mod de a iesi din dilema asta ar fi sa le arati celorlalti ca mai sunt si alte criterii dupa care se poate judeca un om, in afara de cel al aspectului fizic. Sa-ti dau un exemplu. Daca un copil mic a apucat in mana un cutit, de partea care taie, tu, ca adult, probabil ca vei intra in panica. Daca vei incerca sa i-l tragi din mana, n-ar fi o idee buna. Sa il certi si sa ii spui sa-l arunce jos, foarte posibil nu vei reusi. Dar ofera-i ceva mai bun, o prajitura sau un fruct si ai sa vezi ca el singur il va lasa, ca sa apuce acel ceva mai bun.
Sa revenim. Atrage-le colegilor tai atentia asupra a altceva; orice, numai sa fie altceva decat aspectul tau fizic; ceva interesant. De exemplu, atage-i intr-o discutie despre un experiment pe care l-ai facut tu acasa, sau despre o carte pe care tocmai ai citit-o, sau despre un articol stiintific pe care l-ai gasit undeva... orice; sau despre un talent pe care il ai in sport, la desen etc. Nu fi prea preocupat de aspectul fizic; ala se va corecta pe parcurs, atat in mod natural, cat si prin eforturile pe care le vei depune. E important si aspectul fizic, dar nu e pe primul plan. Pe primul plan este cum gandesti si ce stii sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa gasesti raspunsuri pe diverse site-uri si NEAPARAT sa INCERCI sa le pui in aplicare FARA FRICA!
Sfaturi gasesti pretutindeni IMPORTANT este SA LE POTI PUNE IN APLICARE!

Succes!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Cauta pe google "cum scapam de fricile irationale"

| IoanaPsy a răspuns:

Din ceea ce povestesti, timiditatea ta deja atinge cote de disconfort ridicat. Esti la o varsta la care exista multe schimbari si stima de sine este usor zguduita. Concentreaza-te pe activitati care iti plac si la care esti bun. Mergi pe partea de dezvoltare personala care iti va creste increderea in sine - exista foarte multe cursuri. Mai poti incerca actorie, oratorie, un sport de contact, dans. Toate acestea cresc increderea si stima de sine. Mai poti vorbi cu un consilier psihologic. Iar in ceea ce priveste gandurile tale, ca te vei face de ras, nu iti face probleme, cu totii am fost acolo la un moment dat, mai ales cand eram adolescenti. Sunt reactii normale, pe care vei invata in timp sa le gestionezi. Fruntea sus! Exista solutii.

| MariMarik17 a răspuns:

Buna Andrei.Treaba sta in felul urmator.Si eu am fost foarte timida.La fel si mie mi s-a intamplat sa tremur la tabla.Sun sigura ca fiecare persoana se gandeste cum ar fi el daca ar putea face aia sau altceva si ar arata mai bine.Iti spun ceva.Persoanele nu se iau de persoanele urate, ci de persoanele timide.Incearca sa te gandesti cum ai vrea sa fii. Dupa ce faci asta incearca sa te prefaci ca tu chiar esti asa.Si cand un baiat sau cineva te insulta, pot fi sigura ca tu ai o replica in cap.Folosesti-o! Stiu ca e greu.Dar asa iti vei da drumul.Incearca sa ai tu mai intai incredere in tine si fii sigur pe ceea ce faci.Chestia asta nu va trece neobservata iar ceilalti te vor lasa in pace.Fii ceea ce vrei tu sa fii, si o sa mearga.Nu vei mai fi timid.Chestia asta va merge incetul cu incetul, dar depinde de tine.Trebuie sa ai incredere in tine ca sa poti evolua. Sper ca te-am ajutat. happy