| Mike15 a întrebat:

Salut ma numesc Mihai am 17 ani.Am si eu o problema si daca s-ar putea sa-mi dati niste sfaturi.Deci fac un sport de cativa ani sunt bun foarte bun la ceea ce fac(nu este o lipsa de modestie dar o sa vedeti dc am folost superlativ)Am o teama nu stiu de unde a venit aceasta teama, de fire sunt un pic mai superstitios inainte de meci, adica de ex. fac niste lucruri de 2 ori. iar daca nu fac aceste lucruri imi zic ca nu voi juca bine..si am inceput sa fiu un pic paranoic ma tot imaginez pe teren ca ma tot antrenez dar acolo nu-mi iasa deloc ca in realitate acolo, in imaginatia mea imi iese cu greu si fac acele lucruri zic eu ca sa ma incurajez sau nu stiu... dar a devenit un pic prea mult adica pur si simplu cand sunt cu prietenii sau familia pentru cateva secunda ma deconectez de la viata reala si incep sa fac acele lucruri..nu vreau sa par nebun dar..eu cred ca este paranoia adica imi place foarte mult ceea ce fac si vreau sa ajung sa practic acel sport pana la profesionalism si mi-e frica sa nu cumva sa esueaza...cred ca asta e cauza de fac toate acele nebunii. Orice sfat este bine venit.Multumesc

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu e paranoia, e teama de esec. nu e nimic foarte rau in a-ti fi teama, pentru ca asta te poate propulsa, atat timp cat teama nu devine mai puternica decat dorinta de a face ceva. daca lasi teama asta sa te cuprinda iti vei consuma energia fiindu-ti teama in loc sa o folosesti pentru ceea ce-ti trebuie. si chestia cu superstiile tot de la asta ti se trage. vorbeste si cu antrenorul despre asta, sportivii stiu mult mai bine cum se gestioneaza astfel de momente in domeniul respectiv si e si aproape de tine, stie ce poti. sfatul meu: concentreaza-te pe ce ai de facut, nu pe ceea ce ai putea sa ratezi. nu te mai gandi ca nu vei reusi, toti mai au si caderi, indiferent de domeniu, e normal sa nu reusesti intotdeauna. pe de alta parte, fa-ti si niste analize, e posibil ca din cauza efortului poate sa ai si o carenta de ceva minerale care sa contribuie la acest mod de gandire mai "negru". deci, in doua vorbe, frica out, ca ai treaba serioasa de facut, da? mult succes!

| Mike15 explică (pentru mixxjim):

Multumesc mult pentru raspuns

| Mike15 explică:

Apreciez foarte mult raspunsurile voastra, multumesc!

| Frumushik03 a răspuns:

Tu crezi in acele superstitii doar pentru ca ai emotii, nu lua aceste superstitii prea in serios, orice sport ai practica, cand ajungi pe teren trebuie sa le arati tuturor ca iti place ceea ce faci si ca te distrezi.In loc sa faci acele lucruri de 2 ori mai bine fa-ti cruce si afiseaza-ti un zambet pe fata si incearca sa nu te mai gandesti la ce se va intampla.Mai bine spune-ti,, Asta este, am sa incerc sa fiu cat pot de bun si sa arat tuturor asta", uneori astfel de lucruri trebuie sa le tratezi cu putina indiferenta.Mult succes!