| ErrorBaa2209 a întrebat:

Salut ma numesc Mihai si as vrea sa va pun o intrebare, deci am 19 ani si iubesc rugby-ul si din pacate nu am unde juca aici in Romania, sunt foarte putine cluburi si alea sunt la distante de 100 de km de mine,eu imi doresc sa plec in America pentru a juca la o echipa de acolo,am terminat liceul si din pacate nu am luat bac-ul si din pacate nu am facut nici un liceu sportiv ca nu au vrut ai mei sa ma lase,intrebarea mea este posibil sa reusesc sa intru la o echipa ceva de la un Collegiu din America daca nu am bac-ul luat si mai important daca mi se acorda o viza sa pot pleca in America sa pot sa imi urmez visul care stiu e greu de indeplinit dar nu renunt,va rog raspundeti cat mai civilizat si nu vreau sa aud chesti de genul bai nu ai deloc gandire sa poti ajunge la o echipa de rugby din America,nu imi voi lasa visuql in urma orice ar fi chiar daca asta inseamna sa intru la o echipa aici in Romania si sa reusesc un transfer in America, va multumesc celor care ma lamuresc cel mai mult si as dori sa incep cu o echipa la un Collegiu ceva ca sa fiu vazut si eu de o echipa mare daca se poate la un Collegiu fata bac luat.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate nu este posibil sa poti juca afara rugby, odata ce nu ai cum sa demostrezi cat esti de bun.De fapt, nici nu stii ca esti bun, pentru ca nu ai fost evaluat si simplu fapt ca-ti place sa joci ruby, nu inseamna ca automat esti o valoare.
Afara sunt mii de asemenea cluburi si copii de remarca pe la 12-13 ani, ori tu esti "cam batran" la varsta asta.
Sansele sa ajungi al un asemenea club sunt aproape inexistente in cazul de fata.
Dar ca sa te convingi, te sfatuiesc sa cauti aceste cluburi pe internet si sa le scrii, intrebandu-i in ce conditii poti sa mergi acolo sa joci pentru ei!

| Mihaelablabla a răspuns:

Nu stiu exact daca te lasa fara BAC, depinzand exact de Colegiu, de admiterea acolo. Pentru unele trebuie sa dai o serie de examene, iar la unul este chiar BAC-ul lor daca nu ma insel. Este destul de greu sa ajungi in America, trebuie sa te documentezi foarte mult. Incearca sa vorbesti cu cei de la Edmundo, ii suni, le explici situatia si poate au cum sa te ajute! Mult succes!