| Modroganmatei a întrebat:

Salut, mai am doar 1 an la dispozitie sa imi aleg pe ce profil merg si am nevoie de niste ajutor. As vrea de preferinta sa ma fac jucator profesionist de baschet si poate sa ajung in nba (asta a fost mereu visul meu). I sa ma mut in America de Nord in 2 ani si as vrea sa intru intr-o echipa profesionista la maturitate. Care sunt pasii pe care ar trebui sa ii urmez? (ce profil, ce liceu, ce echipa etc.)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liceu sportiv ( baschet ), o echipa foarte buna de baschet, ambitie, seriozitate, coordonare, lucru in echipa, sa accepti si infrangerea.
" multi fac putini ajung sa joace la un nivel profesionist "

mult succes

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a avea sanse, trebuie sa nimeresti cosul de la centrul terenului, cel putin 49/50, chiar si din alergare.

Restul sunt vise...

| Modroganmatei explică (pentru Bula):

Multi jucatori nici macar nu pot sa bage de la linia de 3 puncte si tu vb de centru... hai sa fim seriosi (da, ma refer la jucatori din nba, de ex mari legende ca Shaq, LeBron James-a avut si faze in care rata de la libere, si altii ca Russel Westbrook, Lonzo Ball, Paul George etc.)
Ce incerc sa spun e ca toti jucatorri de baschet sunt speciali prin modul lor de a juca si prin calitatile lor (Shaq avea printre cele mai proaste aruncari din nba dar e o legenda pentru ca era masiv tipu avea 2.20 la inaltime si era super bine facut a rupt in total in toate meciurile lui vreo 20 de inele si 25 de panouri

| Cannibal a răspuns:

Nu ține de profilul liceului.
Dar trebuie' sa mergi la un club de baschet și sa vorbești cu antrenorul de acolo, el te poate îndruma.