| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ma numesc Octavian si am 12 ani jumate, am intre 1.56 si 1.59. mama mea are 1.59 iar tatal meu 1.75, este normala inaltimea mea? am sa cresc pe la 1.80? big grin. multumesc de ajutor!

4 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Da logic, totusi esti chiar inalt la varsta ta, eu la 16 ani pe care ii am am 1. 60 laughing

| Amachia a răspuns:

Eu zic ca la varta ta esti destul de inalt. Esti aproape cat mine de inalt si am 16 ani happy.
Dar daca tu vrei neaparat sa fii inalta ca tatal tau uite raspunsul meu: Nu se stie exact depinde de organism, ai sa inveti in clasa a 9a la meioza si mitoza, ceva de biologie.Depinde cum s-a raspandit gena tatalui tau in organism; vei vedea doar atunci cand vei creste.Pana atunci eu zic sa nu te complexezi pentru ca esti destul de inalt la 12 ani.Vei avea timp sa cresti.

| Cumătru de la Galați a răspuns:

Vecinii ce înălțime au?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi, detalii. etc, dar eu eram cam complexat de faptul ca umblam/stateam numai cu baieti/fete mai mari ca mine, si majoritatea erau mai inalti/inalte decat mine. si de aceea am deschis acest subiect tongue. De multe ori incercam sa merg putin pe varfuri rolling on the floor.
PS: Se ia in calcul ca fac fotbal (de performanta) de 5 ani big grin?

PS2: Vecinii mei laughing, pai tot asa, am vecini mai mari ca mine (majoritatea) laughing.