| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mereu lumea ma considera ciudat si prost dar nu e asa, doar ca sunt timid si rusinos si nu prea pot vorbi cu nimeni, mai ales cu fetele. Daca vad un grup de oameni prefer sa ii evit. Mereu cand trebuie sa vorbesc cu cineva nou mi-e foarte rusine si ma panichez. Cateodata simt ca lumea ma uraste si ca nimeni nu ma iubeste dar eu nici macar nu am incercat sa mai vorbesc cu cineva. Oricum toti se uita la mine ca la ultimul om.As vrea sa fiu si eu bucuros si indraznet si sa am incredere in mine dar nu pot. Nici macar nu stiu cu ce sa incep. Nu am motivatie sa fac nimic doar sa imi pierd timpul ascultand muzica si stand pe net. Mereu ma plang de viata si toate astea. Pana si eu m-am saturat sa tot ma plang dar nu am ce face, asta simt. Cateodata as vrea sa mor, cateodata as vrea sa fiu iar cum eram dar e greu. Trebuie sa scap de timiditate si de rusine si sa fiu mai indraznet dar nu prea pot. Ma simt foarte incomod cand sunt in public. De exemplu cand ma duc la mall si sunt mai multi tineri prin jur ma simt destul de incomod si cand vad pe cineva cunoscut pe strada ma simt incomod. Mereu ma gandesc ca lumea rade de mine. Sper sa reusesc vreodata sa rezolv toate problemele si sa ma bucur iar de viata.

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar de salutat oamenii, ii saluti?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Cu cei cu care am avut o legatura in trecut, ii salut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bunul simt si educatia primita acasa iti cere sa saluti pe toata lumea, cand intrii intr-o incapere sau sunt colegii ori tovarasii tai.
Nici nu ma mai mir acum de ce esti consdierat prost sau ciudat, daca nici bun simt nu ai, sa-i saluti, asa cum ar fi nromal.
Invata sa respecti oamenii, daca te astepti ca ei sa-ti acorde respect!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am fost educat foarte bine, nu ai dreptul sa comentezi tu de educatia mea. pai batranii pe care nu ii cunosc ii salut, dar daca ma duc undeva salut doar daca ma saluta sau doar daca ii cunosc. nu ma pot baga singur in seama. am patit sa salut si apoi nimeni nu a salutat si m-am simtit prost.

| Andreeush a răspuns:

Dacă vrei ca lumea să te vadă ca o persoană normală trebuie să te schimbi.
Degeaba spui că vrei să nu mai fii timid dacă tu nu faci ceva în privința asta.
Lumea nu râde de tine, tu ești cel care nu comunică cu cei din jur.
Pentru a avea viața pe care ți-o dorești trebuie să lupți, în loc să îți plângi de milă. Să știi că problemele nu se rezolvă singure.
Mergi la un psiholog, încearcă să îți faci prieteni, iesi mai mult prin oraș.
Nu mai fugi de cei din jur că nu te mănâncă nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Pai cum ma duc in oras si ma apuc sa ma baga in seama cu toti sau ce

| Andreeush a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis să ieși în oraș, să nu stai închis în casă. Nu am zis că trebuie să îi iei pe toți la vorbă.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Pai eu daca ies undeva nu am ce face

| CleanHeart a răspuns:

Trebuie sa ai mai multă încredere în tine, lumea te considera ciudat și prost fiindcă te vede in lumea ta, fii mai vesel, mai vorbăreț, glumește când ai ocazia și o să vezi cum o sa.si schimbe toți percepția fata de tine.
Cel mai important e sa te simti bine in pielea ta, timiditatea se naște din inferioritate, de ce permiți să.i vezi pe alții mai buni, mai frumoși, mai deștepți decât tine? Nu te mai lăsa intimidat și încearcă să.ti faci prieteni noi cu care să ieși din casă, și înțelege că totul e in mintea ta, daca te bagi in carapacea ta și ți.e frica de realitate mai rău îți faci și cu timpul o sa te convingi de asta.
Cu fetele nu ar trebui sa.ti fie rușine să comunici, fii băiat că doar ai 18 ani din cate am văzut, plus că nici o fata nu prefera un pămpălău, ne plac băieții cu atitudine care au mereu ceva de spus nu unul care tace ca mutul.
Succes!

| anonim_4396 explică (pentru CleanHeart):

Pai sunt trist de mult timp. de cand mi-am pierdut prietenul de baza. si apoi nu am mai vorbit cu nimeni, mi-e greu sa fiu vesel mi-e rusine sa vorbesc/glumesc eu de abia pot scoate 2-3 cuvinte ca ma panichez si sa ma simt inconfortabil pai nu stiu. mereu i-am vazut pe alti mai buni ca mine la orice si mai destepti si frumosi. Mi-e greu sa imi fac prietenii dupa ce am fost tradat plus ca toata lumea se uita ciudat la mine, nici macar nu stiu de unde sa incep ca doar un ma duc la cineva random si ii zic ceau vrei sa fim prieteni. Mi-am facut deja destul rau. Pai cand trebuie sa vorbesc cu o fata imi vine mereu sa rad si ma inrosesc si nici nu stiu ce sa vorbesc cu ea, stiu ca nici o fata nu prefera un pampalau, eu nici daca eram alt baiat nu ma bagam in seama la cum sunt acum, pai as spune si eu as vorbi cu o fata. dar prima ora sa zic asa imi e greu, nu pot sa o privesc si sunt tacut pana mai ma obisnuiesc cu ea sa zic. asa sunt cam cu toata lumea noua

| Alegeo a răspuns:

Cati ani ai?
Doar tu poti iesi din asta.
Incearca sa-ti faci prieteni sa iesi cu ei,trebuie sa incepi a iesi din zona ta de confort, sa incepi sa schimbi si sa zici "azi voi incerca ceva nou".
Intra pe pagini de socializare, vorbeste cu fel si fel de persoane, cunoaste oameni noi vezi cum gandesc si ei.
Doar tu singur poti iesi din starea asta.

Lasa frica, gandeste-te ca o viata ai, nu o lasa sa treaca pe langa tine.
Risca!

| anonim_4396 explică (pentru Alegeo):

Am 18 ani

| anonim_4396 explică (pentru Alegeo):

Pai cum sa imi fac prieteni? :?

| Alegeo a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai la liceu, vecini trebuie sa fie cineva pe site uri de socializare... trebuie doar sa-ti doresti si sa pui piciorul in prag.

| anonim_4396 explică (pentru Alegeo):

Nu pot vorbi cu nimeni, simt ca toti ma privesc ciudat si vecini si colegi si toata lumea

| Maikol a răspuns:

Iti consiliez sa faci o vizita pe la psiholog, o sa te ajute foarte mult.

| anonim_4396 explică (pentru Maikol):

Nu as vrea sa ma duc la psiholog.