| Peleggow a întrebat:

Nu stiu daca este foarte potrivit sa imi scriu gandurile aici dar sper ca cineva sa ma ia in serios si poate chiar sa ma ajute. Ideea e ca am 17 ani si simt o lipsa de incredere in mine. Am o problema sociala. Vara aceasta nu am facut mai nimic si problema cea mai mare e ca nu prea am iesit din casa. La scoala ma comport cumva fals. In interior sunt foarte retras si totusi reusesc sa comunic cu un grup sa spunem mai select din clasa, cu masca pusă incercand sa fiu cine nu sunt. In clasa a 9 a a fost relativ ok dar in a 10 a am avut o oare care problema. A inceput sa imi placa de o fata, si ea mai retrasa dar cu un caracter foarte ciudat, de neinteles. Am inceput sa vorbesc, simteam ca imi raspunde cu sila cateodata dar totusi impingeam situatia pana intr-un punct cand am incercat sa o scot la un suc si am fost cumva respins prin prisma faptului ca avea alt program sau ceva de genul. In timpul acela ma consultam cu un prieten mai bun cu care am ajuns la concluzia ca nu se mai merita si am lasat o asa. Intrebarea e urmatoarea : prietenul respectiv e un tip foarte bine pus cu fetele ba chiar as putea zice ca ar putea iesi cu toate daca ar vrea si mi-a spus ca e o problema daca nu am avut o relatie de aceasta sentimentala pana acum si daca nu voi avea pana la 20 de ani e probabil sa raman singur. E adevarat? Cum as putea capata increderea de sine? Precizez ca am niste "deformari fizice" ca spre ex dinți strâmbi, un corp nu foarte bine conturat in ideea ca sunt inalt dar am picioarele cam grase si dosul la fel. Coșuri... Ma gandesc sa ma apuc serios de sala si sa imi rezolv problemele fizice, credeti ca ar ajuta? Fetele s-ar uita altfel( adixa nu deloc la mine? E asa de importanta treaba asta precum o cred eu?) Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde scrie ca pana la 17 ani ar fi trebuit sa ai o relatie? E prietenul tau vreun expert in oameni? Poti avea prima relatie si la 30 ani, nu scrie nicaieri ca e gresit.
Faptul ca esti mai retras nu inseamna ca ai o problema, atata timp cat nu te autosabotezi. Din cate spui, ai avut curaj chiar si sa o inviti pe fata respectiva la suc. Bravo! Macar ai incercat. Daca ea a refuzat, nu inseamna ca toate vor refuza. Incercarea moarte n-are. Ideea e ca daca inviti o fata in oras, ea poate accepta sau refuza. Dar daca nu o inviti, deja ai pierdut sansa. Stiu, e neplacut sa fii refuzat, insa toti trecem prin asta. Crezi ca prietenul tau nu a fost refuzat de nicio fata? Eu ma indoiesc.
Defecte cu totii avem, iar in adolescenta exista tendinta de a concentra atentia asupra aspectului fizic si, uneori, de a percepe defectele mult mai mari decat sunt in realitate.
Daca esti complexat, ai putea incerca sa rezolvi probleme, cat se poate: ai putea incerca un aparat dentar, daca te ajuta, te poti duce la sala etc. Asta te-ar ajuta sa depasesti complexele.
De asemenea, ai putea sa te accepti si asa cum esti, sa te comporti autentic in relatiile cu ceilalti, pentru ca e obositor sa pretinzi a fi cineva sau ceva ce nu esti. Asta conduce la mult stres si nefericire. Poate ca multe persoane te-ar placea pentru persoana care esti cu adevarat, cine stie?

1 răspuns:
| IoanaRoman09 a răspuns:

Iti sugerez sa citesti "forta gandirii pozitive" nu stiu daca te va ajuta cu ceva, dar eu zic sa incerci totusi