| AnonimGuy264 a întrebat:

Salut.
O sa trec direct la subiect, si anume: Am o problema de mic copil pe care multi mi-au sesizat-o. Si anume ca sunt o persoana tacuta. Problema este ca, cand ies cu prieteni pe care ii cunosc de mult timp n-am treaba, dar problema intervine cand trebuie sa cunosc pe cineva nou si ma omoara chestia asta. Pentru ca mereu las impresia asta de 'persoana tacuta'. Am incercat sa citesc carti de dezvoltare persoanala si pot sa spune ca m-au ajutat sa imi fac curajul de a iesi din zona de comfort insa cand ajung undeva cu persoane noi pur si simplu nu stiu ce sa zic. Daca sunt intrebat raspund amanuntit fara probleme mai rade lumea etc, dar cand e vorba sa pun eu intrebari simt ca mor. Nu imi trece nimic prin cap. Ce credeti ca as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Ești introvertit. Poate ai și puțină anxietate socială.

Sunt multe persoane așa, eu sunt într-o măsură una dintre ele.

Cărțile de dezvoltare personala te ajută până la un punct. De acolo trebuie să ieși singur din zona de confort. Informația din carte neaplicata e inutilă.

Cum faci sa nu ramai fara subiecte de discuție :
Să zicem că prietenul tau zice "sunt supărat că nu mi-a venit coletul".

Ok. De aici poți să "branșezi" discuția in mai multe direcții. Poți să îl întrebi ce a comandat, poți să îl întrebi dacă prefera să comande online sau fizic, poți să îi povestești dacă ai avut astfel de experiențe, poti sa aveți o discuție despre ce a comandat fiecare în trecut și ce tepe v-ați luat.
De la un subiect poți să te duci ușor la altul asemănător.

Dacă vrei să deschizi o conversație poți să vorbești și să întrebi despre :
- familie (frați, surori, cât de bine te înțelegi cu părinții, cât de enervanți sunt părinții, unde e in casa punta cu pungi, etc)
- ocupație (ce lucrează/unde învață, ce profesori nebuni are, poți să îi spuu ce colegi retardați ai, chestii amuzante pentru la muncă/școală)
- recreație (unde petreci vacanțele, ce hobbiuri ai, ce îți place să faci)
- vise și viitor (unde vrei sa ajungi, unde ai vrea sa locuiești, câți copii ai vrea sa ai, cât crezi că o să mai crească chiriile in Cluj în următorii 5 ani, etc)

Astea sunt subiecte bune la o prima întâlnire.

A se evita :
- discuțiile despre vreme
- politica, permise sunt doar glumele cu Dancila
- religia

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu pui întrebări.

| AnonimGuy264 explică (pentru sadrian46):

Mersi frate, m-ai lamurit. am ajuns zeu pe vorbit acum

| sadrian46 a răspuns (pentru AnonimGuy264):

Da. am cunoscut oameni care se descurcă bine în viață fără să pună întrebări personale.