| anonim_4396 a întrebat:

Salut, stiti cumva cum as putea s-o calmez pe maica-mea? rolling on the floor)
Orice s-ar intampla ea are dreptate, si face crize fara motiv.
Efectiv daca vreau sa merg in centru de exemplu face spume la gura rolling on the floor)
Am luat saptamana trecuta un 9 la matematica, si nici macar nu m-a felicitat sau ceva, zici ca-i depresiva. Bine ca il am pe taica-meu care-mi mai ia partea, probabil a observat si el ca deja exagereaza.
Am note de 6-7 la materiile de care nu ma intereseaza, pentru ca nu vreau sa invat acolo. Nu vreau si gata. N-are sens sa invat la o materie care nu-mi place, ca de exemplu biologia sau geografia. Am note de 6 si de 7 la materiile de genul asta, si la romana si matematica am 8 si 9.
Nu-i convine nimic, aseara s-a enervat ca au venit niste verisori pe la mine si tipa ca descreierata. Ma face de ras peste tot pe unde merg cu ea, tipa pe strada si se uita toti oamenii si copiii si imi vine sa intru in pamant. Jur ca nu suport. Am colegi de clasa care au parinti mult mai acceptabili, ii lasa sa aduca prieteni acasa, si nici nu exagereaza asa cu notele.
Maica-mea parca a ramas pe vremea comunismului, mai de mult voia sa ma invete sa tricotez rolling on the floor)).
Nu stiu cum s-o fac sa-nteleaga ca ma face de ras si ca nu suport sa se repete zilnic asta. Ea n-are momente in care sa se comporte ca o mama normala. M-am obisnuit deja insa cu aceasta chestie, e trecuta rau. Imi pare intr-un fel rau ca spun asta si stiu c-o sa vina multi sa-si bata joc de mine, insa sincer, n-ati suporta o zi cu ea.
Mi-e frica parca cand o vad ca vine de la serviciu, incepe sa faca scandal si sa tipe la mine. Taica-meu e in Franta, mai vorbesc cu el la telefon si simt ca ma intelege mult mai bine. Abia astept sa plec de aici.
Ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
| BaeUnicorn a răspuns:

Si eu am avut momente in care aveam aceeasi relatie cu mama mea.
Ba mai rau ca eu ii si comentam mult rolling on the floor)
Încearcă sa vorbesti cu ea ca sa ajungeți la un inteles:de exemplu tu te apuci de invatat si ea iti da mai multa libertate. Gandeste-te ca este pentru binele tau sa înveți.
Asa s-ar putea sa înceteze cu crizele.
Cel putin o perioada rolling on the floor)
Sau poți sa vorbesti cu tatăl tau si sa ii explici fara sa te enervezi de ce te deranjează asa de tare comportamentul mamei tale.
S-ar putea sa te sperie momentul in care vei ajunge sa fi de acord cu ea in unele privinte rolling on the floor)
Numai bine ^^

| RaluckRal a răspuns:

Poate daca ai avea mai mult respect fata de mama ta care tea crescut, si din vina caruia nu ai nici un handicap, si in loc sa scrii pe forumuri si sa demonstrezi cat de obraznic esti, o discutie sincera despre dorinte si interese ar ajuta. fi deschis. Mama ta este persoana care tea nascut, si nu usor, asa ca dragul meu copil de probabil 10-12 ani. respectati mama, fi realist cand vine vorba de ce este normal sa faci la varsta asta, si incearca sa vorbesti calm cu mama ta, sa ii spui ce te deranjeaza intr-un fel mult mai putin obraznic, cand mama ta este calma si nu obosita si stresata, iar asta iti va aduce in timp pacea si libertatea pe care o doresti

| anonim_4396 explică (pentru RaluckRal):

Invata sa scrii, idioato. Si dupa comenteaza. Habar n-ai ce ai spus.