| andyas01 a întrebat:

Salut.sunt andrei.am 17 ani si m-am saturat de scoala as vrea sa ma angajez undeva.imi puteti spune ce sa fac, sa continui scoala sau sa ma angajez.va rogggg

Răspuns Câştigător
| diana a răspuns:

Salut, andrei!
Eu nu pot sa-ti spun ca sa faci ci doar cum sa gandesti.
Cred ca te-ai saturat de scoala, multi elevi au facut-o dar asta nu este un motiv sa renunti.
Eu ma bucur ca totusi realizezi ca nu faci ce trebuie daca te lasi de scoala pentru ca ai pus aceasta intrebare.
Daca te vei angaja iti vei pierde adolescenta.De ce spun asta? Pentru ca iti dai seama ca nu te vor lua la FBI.
Ai observat ca si daca ai o facultate este posibil sa nu iti gasesti de lucru, dar tu cu 11 clase...
Si gandeste-te la parintii tai.Ar fi mandrii de tine sa vada ca esti atat de ambitios sa termini macar liceul.
Deci eu iti spun sa iti continui scoala. Termina cel putin liceul.Mai ai doar un an jumatate. N-ar fi pacat sa nu te mai duci la scoala?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde, daca tu vrei sa-ti rezervi viitorul prin a matura strazile si a vinde inghetata si slujbe din astea minore atunci da, renunta la scoala, dar daca visul tau este sa devii un om mai de afaceri, care sa ia un salariu frumusel lunar sa se poata intretina, pe el si pe viitoarea lui familie atunci iti recomand sa te continui scoala caci daca nu faci facultate sau macar sa termini liceul nu te vei bucura de multe oferte de lucru bine platite. Sper ca ti-am fost de folos si ca te-a ajutat sfatul meu cat de putin. Succes!

| alessia5158 a răspuns:

Sa continui scoala caci, spre deosebire de toti respondentii la intrebarea ta, tu le esti cu mult superior : nu mutilezi grafia limbii romane! Asadar, la scoala domnule caci, este mai usor sa lucrezi cu mintea decat cu bratul!

| inna a răspuns:

Termina macar liceul. Fara studii in ziua de azi esti muritor de foame.

| Fllorentina a răspuns:

Sa continui scoala!

deoarece la scoala mai poti copia dar al lucru nu poti. Scoala este o sansa in plus si nu trebuie sa o ratezi macar bacul sa il iei :d.
o sa ai o viata inainte sa tot muncesti. Nu te obosii de tanar pentru ca dupai ii vei da seama prea tarziu ce ai pierdut.
Vei vrea sa fi din nou la scoala! deci nu te lasa de scola stai acol ca stai bine

bafta:*

| ΔαηαxoЯ a răspuns:

Pai... termina 12 clase si angajeazate undeva unde sa iei si bani si sa iti placathinking Succes.

| Rill a răspuns:

Hei:d Tin sa cred ca scoala este un lucru destul de important si nu ar fi bine sa renunti la ea. Ai doar 17 ani, ce vei face daca vei da gres in mseria aleasa? Termina o scoala, iti va fi mai usor daca vei avea diploma de bacwinking Pana iti termini studile ai putea sa te angajezi in vacante, asa vei avea si banii tai si iti vei putea termina si scoala. Succes happy. Ai 17 zambeste!laughing

| xXx_6498 a răspuns:

Prostitueazate...

| Bl3ndDjBl3nd a răspuns:

Frate si eu sunt in situatia ta am 17 ani jumate, dar la scoala nu renunt pentru ca termin la vara dau e permis. si dupa ce il iau adio am plecat din jegu asta de tara

| Crina_8634 a răspuns:

Sa vedem. Ai urmatoarele trei solutii:
1. Te lasi de scoala si te angajezi cu un salariu de maxim 100 RON pe luna (asta in cel mai fericit caz). NEINDICAT
2. Te tii de scoala, iei bacul cu o nota frumusica, intri la o facultate de unde sa pleci macar cu o licenta. Apoi ai sanse la un salariu decent. INDICAT
3. Te tii de scoala, iei bacul cu o nota frumusica, intri la o facultate si in timpul liber faci ceva banuti. INDICAT
Tu ce alegi? Frate! In ziua de azi nu gasesc un loc de munca bine platit nici cei cu diploma de doctorat si tu vrei sa te angajezi cu 11 clase?

| Crina_8634 a răspuns:

Alessia draga, parerea mea e ca postezi comentarii fara sa gandesti. Critici cam aiurea si nu faci o impresie placuta, asa cum crezi tu.

| AđiţăCr7 a răspuns:

EU Zic sa te angajezi daca te-ai saturat de scoala Sper Ca tiam Fost De ajutor! Funda?batting eyelashes)