| Holyman a întrebat:

Sunt clasa a IX-a si incep sa realizez,ca viata este din ce in ce mai grea! Zic asta pentru ca,desi ma mentin la nivelul de plutire in ceea ce priveste invatamantul si mediile,notele dobandite ma consider un om foarte "prost".Zic asta pentru ca,desi ma straduiesc la unele materii cum ar fi matematica sa invat definitii si sa incerc sa le aplic nu reusesc de nici un fel! Cu logica(la matematica,desigur) stau prost,la fel si cu chimia si fizica dar acolo sincer nu prea imi dau prea mult interesul de a invata! Romana este ok,dar am probleme in exprimare! Totusi am avut norocul sa primesc un calculator de mic si ma consider un foarte bun vorbitor de limba engleza,desi chiar si acolo unele cuvinte care in trecut le stiam scrierea, le gresesc si uit altele foarte comune.Totusi intrebarea mea estebig grinupa cum tatal meu imi zice, si dupa cele spuse de altii meseria de ghid,traducator sau orice tine de o limba straina bine stapanita se plateste binisor! Si cum eu zic mereu ca nu stiu ce vreau sa fac in viata,am zis sa ma interesez! La aceste "meserii" trebuie neaparat diploma de bac? Ma refer la ceva studii, o diploma?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Mi se pare o tîmpenie.
Unul care știe foarte bine limba română ( fără să fi dat BAC-ul în România) și care apoi a plecat în Anglia ( de peste 20 de ani ) e de cel puțin zece ori mai bun decît unul cu BAC și cu licență.
Se înscrie ( în România) la un astfel de examen și foarte probabil că e mai bun chiar decît examinatorii săi, de aici din România.
Nu vi se pare normal?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, ai nevoie de Diploma de BAC şi, apoi, de o Facultate!

Toate cele bune.

| cristimihailov a răspuns:

Da. Iti trebuie. Sa fii traducator iti trebuie examen de licenta chiar.