| BlackHear7 a întrebat:

am 1.80 ghz Intel dual core, 1 gb ram..si nVIDIA geforce 7200se/7300gs ..am instalat crysis 1 si cu toate setarile la low imi merge frumos dar cand vin mai mult boti incepe sa mearga foarte putin laguit dar foarte putin.ce setari pot sa fac din placa video? am auzit ca se poate..pentru "Lowest" dau funda si vot va multumesc!:*

Răspuns Câştigător
| nuarde a răspuns:

Este un joc frumos. Toată lumea îl laudă. Și chiar așa este. Are cele mai frumoase efecte și chiar este unul dintre cele mai frumoase jocuri chiar dacă este crisis 1, dar cu toate astea, vreau să-ți spun ceva. Acest joc este foarte prost optimizat pentru pc-uri, este unul dintre cele mai proaste jocuri optimizate pentru pc-uri. Cel puțin Crysis 2 și 3 îți îngenunchează un i7 și o placă video cu 2 giga de memorie ram și 250 de biți. Efectiv îți îngenunchează pc-ul acest joc. Poți tu să faci tot felul de setări și cu tot felul de programe care iți promit tot felul de setări miraculoase, în afară să prinzi viruși ori keylogger altă chestier nu vei reuși să faci. Sincer să fiu, prefer să joc battlefield 3, chiar dacă consumă la greu dar măcar la battlefield 3 este justificat consumul, dar la crysis chiar nu văd și nici nu imi pot da seama de ce l-au optimizat în asemenea hal de aiurea. La battlefield 3, poți găsi setări pentru tot ce dorești cănd vine vorba de optimizare, dar la crysis nu ai nici o setare, doar două sau trei parcă. În fine, sincer să fiu nu aș juca crysis nici dacă mă bați. Prefer modern warfare 2 și 3. Prefer battlefield 3, prefer jocurile optimizate bine pentru pc-uri, adica să poți face setările cum vrei tu asta inseamnă joc optimizat!

| BlackHear7 explică (pentru nuarde):

Da.mi-a mai zis cineva ca, crysis consuma foarte mult si..aiurea ..in fine dar o sa caut niste setari sigur mai reduce din lag happy Ms de raspwinking

| nuarde a răspuns (pentru BlackHear7):

Cănd a apărut crysis 2, am văzut pe youtube reclamă! Și am zis, hai băi să-l instalez să văd ce e de el. Am intrat în joc, super efecte, explozii, monștrii, toate bazaconiile săreau din boscheți, am ajuns pe la jumatea jocului, apoi am dat din curiozitate să văd căt procesor și placa video consumă, vreau să-ți zic că mi-a căzut fața efectiv cănd am văzut căt imi consuma din procesor efectiv nu imi venea să cred, specific că am un i5 cel mai tare din gamă, placa video era ceva mai binișor, in fine, faza e că parcă prea exagerat de multe resurse consuma, apoi am dat cea mai mică rezoluție am dat setările la minim, surprize surprize, procesorul imi stătea tot trecut de jumate iar la placa video parcă parcă era puțin mai bine, dar neseminificativ, și de atunci am renunțat la acest joc, in ciuda faptului că e drăguț el așa ca și joc, dar totuși.

| BlackHear7 explică (pentru nuarde):

Da chiar e frumos.mi-am dorit intotdeauna sa-l joc si.n-am avut calculator bun oricum am jucat putin macar am vazut cum e laughing asa mai scadat big grin e frumos.