| Buruiana_Raul_1995 a întrebat:

am 12 ani, 1.68m si 90 kg. Nu mănânc mult, mănânc normal, ma joc in fiecare zi cu copii fotbal si tot nu slăbesc. Ați putea să îmi dați niste sfaturi pentru a slăbi rapid? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

"să îmi dați niste sfaturi pentru a slăbi rapid"

raul mamă, nu aplica tu de capul tău, diete propuse de necunoscuți nepricepuți. Ia-o pe mamița de mânuță și mergeți la un medic (nutriționist) care te consultă inainte de orice rețetă/sfat

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 12 ani si 90kg este deja un copil obez.
Bineinteles ca mananci foarte mult, daca faci sport si tot nu dai jos, desii perceptia ta este de normal, dar un copil normal la varsta si inaltimea ta, ar trebui sa aiba doar 60kg.
Ti-as recomanda sa mergi cu mama la un medic nutritionist, sa-ti recomande un regim special de mancare.
Pentru a incepe sa slabesti, va trebui sa injumatatesti portiile de mancare sis a joci gotbal de 3 ori mai mult, decat o faci acum

| Andreeush a răspuns:

Rapid nu e ok.
Ar trebui să practici mai mult sport.

| SacuiuRobert926 a răspuns:

Nu poti slabi foarte rapid. Fa plimbari prin localitate sau daca stai la casa prin curte casei). Renunta la dulciuri ca astea te ingrasa, renunta sa mananci dulcuri, cipsuri, prajituri si alte prostii. RENUNTA SA BEI sucuri(chiar orice fel de suc pentru ca CONTIN ZAHAR) si sa treci pe APA (sa bei apa in loc de suc)(aia nu ingrasa, ajuta sa nu iti mai fie sete, o perioasa mica). Mananca 2 mase(dimineata si ziua) mai degraba cand iti este foame sa mai mananci. Nu iti recomand pentru slabire nici sa fi infometat.
Cand ai invitatii la ziua cuiva, poti sa meri dar sa nu mananci mult(cat sa simti satul) si in loc sa bei suc, sa bei apa( e foarte sanatoasa) si mai degraba cand ajungi acasa sa faci niste plimbari prin oras (daca ai timp si sa te ti de promisiune ca e spre dorinta ta) (o ora, 2 ore ca sa mai consumi niste calorii si sa nu te ingrasi de la fast-food-uri)
Chiar daca nu stimti ca slabesti dr la plimbatul in excess, o sa faci ca pana la urma o sa simti in cateva luni rezultatul. Eu am slabit 9 kg anul asta (undeva din aprilie).
Daca esti la scoala cand cine pauza poti sa te plimbi ca prost prin curte pana se suna sa mai faci miscare.
In schimb mai cauta pe internet si intereseaza-te si acolo. ALT Sfat, apuca-te de sala (cumpara ceva de sport pentru casa ) si fa si ce am spus acolo de sus sa ne asiguram ca slabesti.