| fgmijpb a întrebat:

Am 13 ani si in mai putin de o luna si jumatate voi implini 14. In ultima vreme am observat ca prietenii si colegii mei se inalta, si eu cresc, dar putin pe langa ei. Cred ca sunt si eu unul dintre aceia, care se dezvolta mai tarziu. Ce sa fac, sunt ingrijorat ca va trebui sa ma duc la doctor, sau ca nu voi intra niciodata in pubertate.

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu trebuie sa te duci la doctor. Fiecare persoana are ritmul propriu de dezvoltare. Ai rabdare si vei vedea ca o sa cresti.

| MisFit20 a răspuns:

La pubertate nu ai cum sa nu intri, toata lumea intra, de inaltat te vei inalta, e prea devreme sa presupui ca nu vei mai creste. Vei avea inaltimea aproximativa a unuia dintre parinti, depinde de sexul tau. Totusi mersul la doctor e recomandat.

| fgmijpb explică (pentru MisFit20):

Da, dar un coleg un tata de 170 cm, iar el are 170 si ceva. Voi vorbi cu tata si il voi intreba la ce varsta a intrat in pubertate.