| cannabiss6 a întrebat:

Am și eu o problemă: părul lung in școli.
Da, este un subiect foarte discutat.
Păi în primul rând voi începe prin a vă spune situația:
Sunt elev, în clasa a VIII-a în școala Ioan Grigoresc (fosta școală 17), în Ploiești (prin cart. Dorobanțu). Dirigintele meu, care îmi este și profesor de fizică, este un om mai în vârstă, să zicem așa, și are ceva cu părul meu. Este, de fapt, singurul profesor care mi-a zis să-mi tund părul (alți profesori, cum ar fi profesoara de istorie, au spus că nu se bazează pe păr se bazează pe faptul că mereu îmi învăț, nu sunt impertinent și îmi fac temele).
Deși știu că, legal, nu are ce să-mi facă (în regulament scrie că părul trebuie să aibă un aspect decent și să nu fie vopsit) el se tot ia de mine și zice că mă ascultă la fizică cu puncte penalizare sau că-mi scade nota la purtare.
De fiecare dată când „m-am luat în gură cu el" (impropriu spus; pur și simplu i-am explicat că părul meu nu e așa o mare chestie), el l-a chemat pe tata la școală și i-a spus că am fost „obraznic" (și alte minciuni). Ba chiar m-a luat în particular și mi-a zis că dacă vreau să-mi fie bine trebuie să tac din gură și să mă supun. Păi cum să mă supun când n-am dreptate?
Tata mi-a zis că pe el nu îl deranjează să am părul lung, a zis că dacă la liceu va fi OK nu ma va mai pune să mă tund. Și de fiecare dată, el îmi spune să nu mă pun cu el, că poate să mă ardă.
Acum, întrebarea mea este: cum pot să-l conving pe tata să vorbească el cu dirigu și să-i arate diferite articole din Constituția României și să-l convingă că nu contează cum am părul și că poate să facă pârnaie pe chestia asta? Eventual, dacă tot comentează dirigul să vorbească tata cu un avocat.
Simt că explodez!

Răspuns Câştigător
| Johanna_2621 a răspuns:

Woooow calm. Chestia asta se întampla cam în toate şcolile şi liceele. Taică-tu nu are ce să-i facă octogenarului iar în Constituţie nu scrie nimic de părul lung la băietii de clasa a VIIIa. Cel mult taică-tu poate să vorbească cu el şi să-i zică de notele tale şi bla bla bla... Da nu cred ca merge. Dacă omu are pitici pe creieri nu ai ce să-i faci. Hai că mai ai puţin, roagă-te să fie mai ok la liceu. Că de obicei la liceu sunt mai multe reguli.

12 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Spune-i sa se care ca nu-i treaba lui.
Am avut um incident cu direcorul scolii cand eram intr-a x-a si frate vine si ma trage de ureche. I-am tras un pumn in fata de tot l-am spart. Ce tupeu si nesimtire pe capul lui. M-a exmatriculat din scoala da p mea ca mi-a pasat.

| alexaaa a răspuns:

Cred ca nu ar trebui sa mergi asa de departe cu chestia asta(ma refer la articolele din Constitutia Romaniei). te intelg, pentru ca si eu, cand eram in generala, era mereu o problema de genu:dc vii cu parul lung si despletit la scoala, sau de ce vii imbracata asa la scoala(cica mai provocator, indecent). nu stiu dc multi profesori nu accepta chestiile astea.nu e un delict sau un pacat.fiecare are dreptul sa se poarte, sa se imbrace si sa-si faca parul cum vreawinking. tu incearca sa mai vb cu proful ala nebun si convinge-l ca nu are de ce sa se ia de tinewinking. daca tot continua sa te enerveze, incearca ca, la ora lui, sati prinzi parul sau sa ti-l aranjezi in asa fel incat sa nu vada elwinkingasa, proful vazand ca te straduiesti sa-i faci pe plac, nu o sa mai faca asa.bafta!:*

| ChristineW a răspuns:

Stiu cum este rolling on the floor Si pe un coleg il tot inebuneste profesoara de mate ca are par lung. Si intr-o zi a spus ceva de genu :
- Cine o sa te placa pe tine asa cu latele astea?
Si am inceput sa radem toti si ne-am ridicat toata clasa in picioare ca in semn ca ne-am indragostit toti, si fete si baietii si porci si vaci ( ca la noi suntem mai mult grajd decat clasa ). De atunci nu a mai comentat si bine ca sa sunat ca dupa ce am facut asta a iesit in fuga din clasa ( cred ca ii dadusera lacrimile ).
Si prietenul meu sa plans ca la trimis directoarea la infirmiera sa ii taie parul. Si ia taiat, norocul lui ca ia crescut repede la loc.
Idioti profesori astia
La fete comenteaza ca au parul prea scurt ( sunt unele care sunt tunse baieteste, yuck! ) ca nu sunt si ele domnisoarea ( daca prin domnisoare se refera la virginitate atunci are dreptate fata de o jumatate din ele rolling on the floor) ) la baieti ca e prea lung.
Dar noi de ce nu comentam la ei ca sunt prea urati?

| ChristineW a răspuns:

Aaaa si daca e la fel de lung parul ca cel din poza rolling on the floor nu inteleg de ce comenteaza. Adica nu e tuns clasic dar nici foarte lung nu este ( arata bine asa nu il tunde! ). Colegul meu are ceva de genul pana la umeri parul si de...

| annelie a răspuns:

Ok s-o luat incet deci diriga-tu te streseaza ca ai parul mare

intrebare: taica-tu e genu de om care tine cu tine sau?

problema asta o are si un prieten laughing

frate fi tu si lasa-i pe alti in prostia lor

atata timp cat inveti e super bine happy
pana la urma e viata tawinking

| TheDarkEmpire a răspuns:

Da, chiar astazi am baga "la inaintare" Constitutia Romaniei si Legea Invatamantului care, pe mine ca elev, NU MA OBLIGA! sa ma TUND.
Am de partea mea si drepturile copilului/omului!
Mi-au sarit chiar si profesori in ajutor care au spus ca Pentru PAR LUNG NUU poate sa-ti scada nota la purtare.
*Bineinteles, o sa se traga pe pw&a, si o sa incerce sa spuna ca dovezile aduse de tine sunt fara justificare si alte chestii de comunisti...bla bla bla. Vezi cum te poti descurca si mult noroc.
PS: eu am 18 ani, deci, mie chiar nu au ce sa-mi faca, desi mi-a dat un termen pana cand sa fiu tuns ca daca nu, o sa-mi scada nota la purtare, iar profu' de engleza a spus ca este imposibil.

| Er1 a răspuns:

Eu aveam problemă cu pierce-urile și tot cu diriga.
Dar acum la liceu nimeni nu se mai ia de pierce-urile mele laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa te tunzi si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine sa te tunzi ca se poarta parul scurt, chiar la 0.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai lasa-l incolo de profesor. Daca zici ca e batran, cu atat mai mult s-a plictisit de predat toata ziua acelasi lucru.Esti clasa VIII-a; o sa scapi de el cat de curand.Asa ca stai linistit; nu-l mai pune nici pe taica-tu pe drumuri si stai in banca ta.Si noi avem un baiat in clasa care are parul lung si cret pe deasupra. Vrea sa devina rocker.Are multi prieteni si e de treaba.Numai profa de istorie a zis ca sa se tunda, dar el nu s-a tuns, iar domnul diriginte i-a zis sa nu se tunda ca-i sta bine.Pe deasupra e destul de destept.Parul nu are nicio treaba cu invatatul.Atata timp cat tu iti faci temele, iti inveti si chestii d-astea eu cred ca-i totul OK.Mult noroc in continuare!

| DandYgiRL18 a răspuns:

Cand o sa fie un moment in care o sa faca ceva eu stiu. ii spui in fata drept ca parul nu are legatura cu invatatul.

| r3es a răspuns:

Deja esti in 4 ianuarie 2011 presupun ca ai scapat dar si eu am problema ta numa ca nu-s a 8 a din pacate stiu ce simti eu am dirig de mate ce e aproape tot aia si e batran ultima lui clasa suntem noi si ma sustin toti colegii am un baiat care e ft de trebuie si are numa 10 la mate si l-am pus sa-si lase plete astept rezultatul sa vad daca avem amandoi plete comenteaza doar la mine sau si la el daca o sa fie doar la mine a dat de beelea